Etiketa: is_tag

Shqetësim ekstrem në Suedi: Dy zyrtarët më të lartë të ushtrisë paralajmërojnë se lufta është pranë
Një paralajmërim për popullin suedez që të përgatiten për luftë nga dy zyrtarë të lartë të mbrojtjes ka shkaktuar shqetësim në vend dhe pretendime se alarmi është tepër i tepruar. Ministri i Mb...
Dy fëmijët e Liridona Ademajt nisen drejt Suedisë, merren në përkujdesje nga shteti
Dy fëmijët e Liridona Ademajt kanë udhëtuar të shtunën drejt Suedisë. Mediat në Kosovë konfirmojnë se shteti suedez tashmë i ka marrë ata në përkujdesje. Sipas informacioneve të para, pritet...
Tronditet Turqia: Sulmohet me armë konsullata suedeze, plagoset rëndë një punonjëse
  Një ngjarje e rëndë është regjistruar ditën e sotme në Turqi, ku raportohet se një sulm me armë ka ndodhur në konsullatën suedeze në Izmir, sipas autoriteteve një punonjëse është pla...
Turqia heq veton/ Stoltenberg: Erdogan do të mbështesë anëtarësimin e Suedisë në NATO
Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të hënën se Turqia ka pranuar të mbështesë anëtarësimin e Suedisë në aleancën ushtarake. Stoltenberg, Erdogan dhe kryeministri suedez Ulf Kristersson u takuan ...
Parlamenti i Suedisë miraton zyrtarisht anëtarësimin në NATO
Parlamenti i Suedisë ka miratuar zyrtarisht një projektligj që lejon vendin të anëtarësohet në NATO. Projektligji u miratua me 296 pro dhe 37 vota kundër, me Partinë e vogël të Majtë dhe të Gje...
Vjen lajmi i shumëpritur për Finlandën dhe Suedinë. Ky është me të vërtetë një moment historik
Ambasadorët e NATO-s nënshkruan Protokollet e Aderimit për Finlandën dhe Suedinë në selinë e NATO-s të martën (5 korrik 2022), në prani të Ministrit të Jashtëm Finlandez Pekka Haavisto dhe Ministr...
Avionët rusë hyjnë në Suedi e Danimarkë, përgatiten ushtritë!
Danimarka dhe Suedia njoftuan se një avion spiun rus ka shkelur hapësirën e tyre ajrore, për këtë arsye të dy vendet kanë thirrur për spjegime ambasadorët rusë. Zyrtarë daneze pohuan se shkje...
Suedia lë pas ‘neutralitetin’, vendos të aplikojë për anëtarësimin në NATO
Kryesia e Partisë Socialdemokrate në Suedi ka vendosur. Qëllimi i kryeministres Magdalena Andersson është anëtarësimi i Suedisë në NATO, në qershor të këtij viti. Kështu thonë ...
Suedia: Shqipëria ka mbështetje të plotë në hyrjen në BE/ Ann Linde viziton Tiranën.
Ministrja e Punëve të Jashtme e Suedisë, Ann Linde është mirëpritur ditën e sotme nga kryeministri Edi Rama. Në fjalën e saj hyrëse ajo theksoi se Suedia e mbështet plotësisht Shqipërinë në anë...
Vrasja Olof Palme/ Suedia e di kush e vrau kryeministrin në vitin 1986
Prokurorët suedezë i kanë vënë emër njeriut për të cilin thuhet se vrau ish kryeministrin suedez Olof Palme në vitin 1986, duke i dhënë fund misterit. Ata thanë se vrasësi i Olof Palme ishte St...