Etiketa: is_tag

“Europa e Ballkanit”. Rama: Në 2030 do të jemi stabilizuar në Champions League-n e Mesdheut
Në ceremoninë e prezantimit të platformës për turizmin veror, kryeministri Edi Rama bëri dhe një bilanc të turistëve që kanë vizituar vendin tonë gjatë këtij viti. Kreu i qeverisë, deklaroi se ...
Guvernatori Sejko: ‘Turizmi arkëtoi 4.2 miliardë euro në 2023…!’
Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ta se turizmi është një nga fushat që ka ndikimin më të madh të rritjes së ekonomisë së vendit. Vetëm gjatë 2023, tha Sejko, janë arkëtuar nga turizmi...
Shqipëria në 2030 do jetë vend kampion i turizmit në këtë rajon: Kryeministri Rama
Shqipëria synon që deri në vitin 2030 të vizitohet nga 30 milionë turistë në vit. Këtë e deklaroi kryeministri i vendit Edi Rama në konferencën “Për sigurinë e turizmit në Shqipëri” ku u mblodh...
Turistët italianë “pushtojnë” Shqipërinë, gati 200 mijë në tre muaj.
Nami i mirë në Itali na ka dalë e kurioziteti edhe më i fortë nga turistët e vendit fqinj po vijon edhe këtë vit. Emi, Letizzia dhe Irene, tre vajza të reja nga jugu i Italisë na tregojnë edhe mbi...
“Na duhet turizëm cilësor, jo shifror”, Rama: Turizmi solli 4.2 miliardë euro në vitin 2023
Kryeministri Edi Rama ka mbledhur ministrat dhe kryebashkiakët në kuadër të sigurisë për turistët. Gjatë falës së tij kreu i qeverisë u shpreh se Shqipërisë i duhet një turizëm cilësor dhe jo s...
Rama publikon shifrat e turistëve në Janar: Lajm fantastik për Shqipërinë turistike!
Shqipëria ka shënuar një numër të konsiderueshëm turistësh krahasuar me Janarin e vitit 2023. Kryeministri Edi Rama njofton përmes një postimi në Facebook se 30 përqind më shumë turistë kanë hyrë ...
Turizmi/ Këtë vit, në 8 muaj bëmë aq sa 12 muaj të vitit të kaluar, 7.5 milionë hyrje: Eksperti.
Eksperti për çështjet e turizmit, Besnik Vathi ka deklaruar se 7.2 milionë turistët e huaj që kanë vizituar Shqipërinë është një shifër e lartë. Mirëpo, sipas tij, do të ishte më shumë në favor të...
Siguria në plazh, nga Shëngjini në Kavajë, bllokohen 16 mjete lundrimi që shkelën rregullat
  Në kuadër të sigurisë në plazhe është vijon puna për kontrollin e mjeteve të ujit të cilat nuk kanë dokumentacionin përkatës dhe nuk ofrojnë siguri për pushuesit. Sipas policisë mësohet ...
Sezoni turistik sot ka kontribut deri në 17% në ekonomi, më parë ishte vetëm 4%./ Edi Rama
Kryeministri Edi Rama bëri bilancin e sezonit turistik veror, të cilin e cilësoi si më i mbari ndonjëherë, jo vetëm nga flukset e të ardhurave në ekonomi dhe të turistëve të huaja, por edhe sa i t...
Mbi 5 milionë turistë kanë hyrë në Shqipëri gjatë vitit 2021, kryesojnë polakët
Turizmi në vendin tonë i është rikthyer niveleve të parakrizës, duke regjistruar dyfishim të vizitorëve të huaj, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kur vendi ishte në karantin...