Etiketa: is_tag

Tërmeti në Turqi nuk ka lidhje me Shqipërinë: Drejtori i Gjeoshkencës për ABC
Drejtori i Institutit të Gjeoshkencës, Prof. Dr. Ylber Muçeku, ka folur për tërmetin shkatërrues në Turqi me mbi 500 viktima. Në një lidhje me Skype për “ABC e Mëngjesit”, ai ka thënë se ky tërmet...
Turqia do të rrisë deri në 1 mld. euro shkëmbimin tregtar me Shqipërinë dhe do të hapë konsullatë në Vlorë!
“Me Shqipërinë ndajmë një histori rrënjësore dhe kulturë të përbashkët. Marrëdhëniet tona dypalëshe po shkojnë në mënyrë të mrekullueshme. Bashkëpunimi strategjik do të rritet në të gjitha fusha...
Fier: Punimet nisin nesër, spitali i ri rajonal do jetë gati për 3 muaj. Rama: ‘Do të punojmë 24 orë!’.
Kryeministri Edi Rama ndodhet në fshatin Daullas në Fier bashkë me përfaqësuesit e kompanisë turke YDA Grupo që kanë marrë përsipër punën e ndërtimit të spitalit rajonal në Fier. Përf...
A po ndërmjetëson Rama një “armëpushim” mes Greqisë dhe Turqisë?
KOMENT Vizita në rezidencën verore të Presidentit Erdogan dhe menjëherë pas saj darka me Kryeministrin Mitzotaqis, e kanë vendosur kryeministrin Rama në qendër të një teorie konspirative sipas ...
Macron po sponsorizon terrorizmin!- thotë Turqia.
(Ministri i Jashtem i Turqise,  Mevlut Cavusoglu dha pergjigje te forte ndaj komenteve te zotit Macron) Ministri i Jashtëm i Turqisë ka akuzuar presidentin Francez, Emmanuel Macron se është duk...
Trump kërcënon të ‘shkatërrojë’ ekonomikisht Turqinë nëse sulmon Kurdët
TEL AVIV - Presidenti Donald Trump kërcënoi të dielën Turqinë se do ta "shkatërronte atë ekonomikisht" nëse sulmon trupat Kurde pas tërheqjes së SHBA nga Siria. Ai paralajmëroi gjithashtu Kurdë...
VOA: Udhëheqësit shqiptarë duhet të distancohen nga Turqia
Nga: Prof. Alon Ben-Meir Një profesor i Universitetit të Nju Jorkut, paralajmëron Shqipërinë dhe Kosovën për rrezikun e ndikimit turk dhe thotë se është e qartë se objektivi i Recep Tayyip Erdo...
Turqia a dikush tjetër, kanë bërë presion përherë që të ndërrojmë ‘kahje’, por… Berisha ka precedentin.
-‘Në vitin 2012 kam pasur një telefonatë të gjatë me ministrin e Jashtme të Turqisë-. Sali Berisha, ish president i Republikës dhe ish kryeministër ka folur sot në Kuvend mbi votën e Shqipërisë...
Turqia po krijon kaos në NATO, pasoja të mëdha mund të ketë Kosova.
Shkruan KosovaPress/ Kontesti i disa vendeve evropiane me Turqinë po reflektohet tash edhe në NATO dhe partnerët e tij jo anëtar, pasi Ankaraja ka bllokuar të gjitha programet e partneritetit t...