Etiketa: is_tag

Papa Françesku thotë se po planifikon të vizitojë Kosovën
Papa Françesku ka paralajmëruar se do të zhvillojë një vizitë në Kosovë. Ai ka theksuar se ende nuk ka asgjë konkrete, por janë duke diskutuar dhe koordinuar lidhur me këtë vizitë. “Asgjë nuk ë...
Papa Françesku lutet “në emër të Zotit” të ndalojnë sulmet në Ukrainë
Papa Françesku bëri një apel për paqe në Ukrainë gjatë lutjes së tij, duke i quajtur sulmet e Rusisë një “agresion të armatosur të papranueshëm”. “Në emër të Zotit, le të dëgjohet klithma e...
Papa e dha lutjen e së Dielës përmes ekranit për shkak të virusit
AFP Qyteti i Vatikanit (AFP) - Vatikani tha se Papa Françesku e dha lutjen e Angelus të Dielën nga ekrani, dhe jo personalisht nga dritarja e tij me pamje nga Sheshi i Shën Pjetrit nga shqetësi...
Epoka e “dy papëve” po merr fund; ja prapaskena.
 Me largimin e Monsinjor Georg Gaenswein mund të zvogëlohet pesha e Ratzinger në ekuilibrin midis dy "papëve" Nga: Giuseppe Aloisi  Ka të ngjarë që tregimi i vatikanit “mbi dy papët” të marr...
Gazetarja e l’Avenire e Vatikanit arrestohet për lajmet e rreme nga Durrësi
Gazeta  e l'Ávenire pranë Vatikanit  ka publikuar një lajm në të cilin përshkruan gjendjen në qytetin e Durrësit. Është ky artikull që Xhulia Aliaj i eshtë referuar duke sjellë arrestimin e saj...
Ekologjia, laicizmi dhe multikulturalizmi: Kisha drejt revolucionit
-Sinodi në Amazon i Kishës Katolike mund të ndryshojë katolicizmin përgjithmonë. Këto janë ndryshimet kryesore mbi tavolinë- Nga: Francesco Boezi  Dokumenti përgatitor për Sinodin e Amazon ë...
Papa u kërkon krerëve të BE të tregojnë solidaritet me emigrantët në brigjet e Maltës
  Vatikan  (AFP) - Papa Françesku të dielën u bëri thirrje udhëheqësve të BE-së të tregojnë "solidaritet konkret" me 49 emigrantë të bllokuar në anijet e OJQ-ve jashtë brigjeve të Maltës, ...
Vatikani/ Papa Françesku, Monsinjor Gianfranco Ravasi: “Ne katolikët- minorancë në Perëndim”
"Në Perëndim, edhe në Itali, ne katolikët dhe në përgjithësi ne besimtarët duhet të jemi të vetëdijshëm se jemi një minoritet. Shumë klerikë e refuzojnë, kur e thua te ndalojnë. Jetojnë sikur të i...
Në Vatikan arrestohet kardinali Coccopalmerio: festë homosex dhe drogë
( FOTO: Kardinali Francesco Coccopalmerio)/ Një skandal i ri përfshin Kishën. LifeSiteNews, marrë nga marcotosatti.com, ka plasur ‘bombën’: kardinali Coccopalmerio do ketë qene gjurmuar në b...
Vatikan, shfaqet një letër sekrete e Benediktit të XVI mbi arsyen e dorëheqjes së tij
Benedikti XVI ben të flasin për të. Tabloidi gjerman Bild publikon disa pasazhe të një letre, të nëntorit te 2017-es dhe të dërguar nga Papa tek një kardinal gjerman, por identiteti i të cilit nuk...