Etiketa: is_tag

Çështja “Beleri”, Xhaçka i përgjigjet Greqisë: Ia kam bërë të qartë homologut, nuk duhet të niset nga ligji grek por nga ligji shqiptar
Ministrja Olta Xhaçka ka reaguar pas deklaratave të ministrit të Jashtëm grek, Giorgos Gerapetritis për çështjen “Beleri”. Xhaçka thotë se organet e reja të drejtësisë shqiptare kanë folur qart...
Escobarin në bisedë me minstren/ Xhaçka thotë se ishte një ‘takim i shkëlqyer’.
( FOTO: Arkiv) Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka ka pritur në zyrë Zv. Ndihmës Sekretarin e Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike dhe i Dërguar i Posaçëm për Ballkanin Perënd...
Mandati i Olta Xhaçkës, Gjykata Kushtetuese rrëzon pakicën e Kuvendit.
Gjykata Kushtetuese rrëzon Kuvendin për Olta Xhaçkën. Gjykata pranon padinë e grupit të Alibeajt duke shpallur si antikushtetues vendimin e socialistëve për mos ta çuar në Gjykatën Kushtetue...
Gjykata Kushtetuese mbyll seancën e gjykimit për mandatin e Xhaçkës, vendimi jepet brenda një muaji
Seanca e parë për mandatin e ministres Olta Xhaçkës në Gjykatën Kushtetuese ka përfunduar. Në fund të diskutimeve, trupi gjykues është tërhequr dhe ka dalë me vendimin se i duhen 30 ditë kohë p...
Shqipëria hap ambasadë në Ukrainë pas 30 vjet dhe i uron triumf ndaj Rusisë
Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, njoftoi ngritjen e përfaqësimit tonë diplomatik në Ukrainë, me hapjen e ambasadës së Shqipërisë në vendin që prej afro një viti është nën sulmin e Rusisë. ...
Shqipëria i kërkon Serbisë që të njohë pavarësinë e Kosovës. Xhaçka vizitë në Prishtinë
Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka u takua sot në Prishtinë me homologen Donika Gërvalla. Xhaçka kërkoi nga Prishtina zyrtare vijim të bisedimeve me Serbinë dh...
Mandati i deputetes Olta Xhaçka, padia në Gjykatën Kushtetuese/ Grupi i Berishës kundërshton një vendim që nuk ekziston.
Dje në seancë plenare mazhoranca nuk miratoi mocionin e opozitës për papajtueshmërinë e mandatit të deputetes dhe ministres Olta Xhacka. Në seancë plenare në votimin e raporteve të Këshillit të Ma...
Dialogu Strategjik SHBA-Shqipëri, Blinken: Diskutuam për mbrojtjen kibernetike, do qëndrojmë krah jush
Mbrojtja ndaj sulmeve kibernetike, ndryshimet klimatike dhe tregtia ishin ndër prioritetet që u diskutuan në takimin e sekretarit të Shtetit, Antony Blinken dhe ministres së Jashtme Olta Xhaçka. N...
Xhaçka në KS të OKB: “Shqipëria pret një qasje realiste, objektive, të afatizuar dhe të besueshme të BE-së ndaj Ballkanit Perëndimor”.
Kryediplomatja shqiptare, Olta Xhaçka, gjatë fjalës së saj në një konferencë përpara debatit të hapur në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka përgëzuar disa nga shtetet anëtare të Bash...
Pse dy ministrat, Xhaçka e Peleshi, nuk ndodhen në vizitën e Ramës në Ukrainë?
Teksa kryeministri Edi Rama po viziton Kievin së bashku me kryeministrin e Malit të Zi Abazoviç, në Tiranë ish-kryeministri Sali Berisha ka akuzuar se nga vizita ishin përjashtuar ministrja e jash...