Etiketa: austri

Çfarë bën Putin në dasmën e ministres së Austrisë?
Çfarë bën Vladimir Putin ne martesën e Ministres së Jashtme Austriake? Pse presidenti i Rusisë prish rehatin sot për të marrë pjesë në një lokalitet fshati të largët në rajonin juglindor austri...
Vladimir Putin merr pjesë në dasmën e ministres së jashtme të Austrisë.
Presidenti Rus, Vladimir Putin, ka marrë pjesë në dasmën e Ministres së Jashtme të Austrisë, Karin Kneissl, e cila është kritikuar pse e ka ftuar. Zoti Putin erdhi me lule dhe vallëzoi me  nuse...
FPÖ austriake fton Salvinin: “Po çfarë Majorke, hajde pusho te ne”
Nga Austria vjen një propozim per pushime për Matteo Salvinin. Partia FPÖ që i ka ofruar Ministrit të Brendshëm një mundësi të re për pushimet e tij te ardhshme Cilën mundësi? Wels, qytet  aust...
Austria nuk mohon se do të ngrihen kampe refugjatësh në Shqipëri
Nga: Deutsche Welle/ Në media flitet për mundësinë e ngritjes së qendrave të refugjatëve në Shqipëri e vende të tjera të Ballkanit. Drejtori austriak kundër trafikimit, Gerald Tatzgern thotë...
Austria përzë rreth 60 imamë dhe mbyll 7 xhami.
Austria tha të premten se do të përzërë rreth 60 imamë Turq bashkë me familjet e  e tyre dhe do të mbyllë shtatë xhami, si pjesë e masave energjike mbi “islamin politik”; gjë që ka shkaktuar zemër...
Lideri më i rëndësishëm i kombit gjerman është Sebastrian Kurz, jo Angela Merkel
(FOTO: Angela Merkel dhe Sebastian Kurz)/ Nga: William Cooke, The Spectator/ Kush është politikani më i rëndësishëm në Gjermani? Angela Merkel? Jo, është kancelari Austriak, Sebastian Kurz. ...
Zëvendës-kancelari austriak thotë se ‘Kosova, padyshim është pjesë e Serbisë’. Austria distancohet nga deklarata.
Zëvendës-kancelari i Austrisë, Heinz-Christian Strache, ka dhënë mendimin e tij pas asaj se BE-ja dëshiron ta bindë Serbinë që ta njohë Kosovën si shtet të pavarur. Ka thënë se Serbia ka forcuar ‘...
Thesari i Shqipërisë ndodhet jashtë kryeqytetit…
-Përshkrim për Shqipërinë në media austriake-. Vetëm disa dekada më parë, për Shqipërinë dihej shumë pak. Vizitorët e huaj vinin në mënyrë sporadike dhe vetëm për raste të veçanta, siç ishin ndeshj...
Emigrantët nga vendet Islamike kanë qëndrim mesjetar ndaj hebrenjve, grave, të pafeve dhe personave gay/ Studimi.
Një vështrim akademik mbi azil- kërkuesit në Graz, Austri, ka zbuluar fetarinë në rritje dhe një sjellje për të ardhur keq ndaj Hebrenjve, ndaj njerëzve gay, grave dhe ‘të pafeve’. Studimi ësht...
Ekstremistët e djathtë të Austrisë kthehen në koalicionin qeverisës.
(FOTO: Sebastian Kurz (djathtas) dhe  Heinz-Christian Strache i Partisë së Lirisë arrijnë marrëveshje për koalicion)/ Partia Konservatore ‘Partia e Popullit’ ka rënë dakord për koalicion me të ...
Faqja 1 prej 212