Etiketa: austri

Miq familjarë me Ilirin dhe Monikën, ja kush është dëshmitarja që ka folur me gazetën austriake
  Gazeta e madhe austriake KRONE, para dy ditesh ka publikuar nje artikull ku denoncon korrupsionin e madh te Ilir Metes, presidnet i Shqiperise. Gazeta denoncon korrupsion prej 700 milion...
Gazeta Austriake zbulon skandalin: Afera 700.000$ e Presidentit Shqiptar me kompaninë offshore. Njeriu që zbuloi faktet kërcënohet me jetë dhe kërkon mbrojtje në Austri
“Një informator i cili u fsheh në Austri për shkak të kërcënimeve me vdekje rëndon pozitën e kreut të shtetit të Shqipërisë. Një rol të rëndësishëm në këtë histori luan edhe ceremonia e inaugurimi...
Kancelari austriak pas takimit me Putinin: Rusia po përgatit një sulm në shkallë të gjerë
Vizita e kancelarit austriak Karl Nehammer në Rusi për bisedime me Vladimir Putin ishte e para nga një udhëheqës i BE-së që nga pushtimi. Teksa pritshmëritë ishin të larta, vetë Nehammer pas ta...
Austri, thirrje BE-së: Jepni sinjal të qartë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për integrimin
Ministrja e Austrisë për Evropën, Karoline Edtstadler i ka bërë apel Bashkimit Evropian dhe veçanërisht Francës, e cila merr presidencën e BE-së në 1 janar, që të kthejë sytë nga Ballkani Perëndim...
Austria: Përgëzime Shqipërisë për 25 prillin, kjo është punë për integrimin!
Ministrja për Bashkimin Evropian dhe Kushtetutë të Republikës së Austrisë, Karoline Edtstadler gjatë vizitës së saj në vendin tonë përgëzoi zgjedhjet e mbajtura në 25 prill. Gjatë konferencës m...
Nga lufta kundër terrorizmit tek negociatat/ Kancelari austriak zbulon bisedën me Ramën
Kancelari austriak Sebastian Kurz njofton se ka zhvilluar një takim online me kryeministrin Edi Rama. Zotiu Kurz bën me dije se ata kanë biseduar mbi luftën e përbashkët kundër terrorizmit dhe ...
Princesha Maria e Mbretërisë Austriake vdes në moshën 31 vjeç.
Princesha Maria Galitzine, e bija e Princeshës Maria-Anna dhe Princit Piotr Galitzine, vdiq javën e kaluar. Ajo ishte 31 vjeç. Në një nekrologji të botuar nga Houston Chronicle, thuhet se princ...
Austria: Të hapet drita e gjelbër për negociatat me Shqipërinë.
Austria, një nga shtetet e Bashkimit Europian që mbështesin hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë ka ripërsëritur qëndrimin e saj. Gjatë një vizite zyrtare në Tiranë, ministri i Jasht...
Rama uron Kurz për fitoren në Austri dhe ‘i beson’ Ballkanin Perëndimor.
Kryeministri Edi Rama ka publikuar një mesazh urimi për Sebastian Kurz, i cili fitoi zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Austri. Rama e konsideron një fitore të madhe për Ballkanin Perëndimor ...
Zgjedhjet në Austri, Kurz fluturon. E djathta ekstreme paguan “Ibizagate’’
Konservatorët e kancelarit udhëheqin zgjedhjet e parakohshme legjislative. FPÖ pëson një rënie me 10% dhe rrëshqet në vendin e tretë Nga: Sergio Rame/ Zgjedhjet e parakohshme u njoftuan më 1...
Faqja 1 prej 41234