Etiketa: be

Philip Reeker, SHBA e zhgënjyer, disa liderë evropian “kanë pikëpamje të shekullit të XIX”
Për Shtetet e Bashkuara është zhgënjyes fakti që Këshilli Europian nuk mundi të hapë negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Këtë qëndrim të Uashingtonit e bëri të qartë ...
Ambasadori francez në Tiranë: Shqipërisë nuk i thamë “jo”, ishte “po, por” dhe “po nëse”
“Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë nuk i është thënë “jo” në Bruksel dhe nuk kanë marrë një përgjigje negative për fillimin e negociatave”. Ky është qëndrimi që mban Jean Louis Falconi, ambas...
Teatri Rus me refuzimin e BE doli në skenë para kohe
Koment/ Vetëm aktorë diletantë, që nuk e ndjekin mirë lojën teatrale, mund të bëjnë skandalin që të shfaqen para spektatorëve para se t’u vijë roli i tyre. A e imagjinoni sa e pështirë do të ishte...
Brexit: Johnson pajtohet për shtyrjen e Brexit, por kërkon zgjedhje.
Laburistët kanë ‘kërkuar falje” për kundërshtimin e zgjedhjeve të parakohshme, tha Boris Johnson teksa bëri një thirrje të re për zgjedhje në Dhjetor. Ai tha se ‘askush nuk pëlqen’ të shkojë në...
SHBA: BE gaboi me Tiranën dhe Shkupin
-Rama: Refuzimi, goditje për të gjithë rajonin- KOMENT/ Amerikanët janë të gjithë në një mendje: “Këshilli Europian gaboi duke mos çelur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”. ...
BE- Shqipëri… Për Shqipërinë nuk ka ndryshuar gjë’/ Leyla Moses-Ones
Gjatë konferencës “Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Ballkanin Perëndimor”, e ngarkuara me punë e SHBA në Tiranë, Leyla Moses-Ones ka dhënë mesazhe të forta për negociatat, reformën në Drejtësi s...
Danile Server: ‘Shqipëria si ishte e si është sot… BE t’i vijë turp si veproi me ju…”.
Eksperti amerikan për Ballkanin, Danile Server i pranishëm në konferencën “Politika Amerikane në Ballkanin Perëndimor” tha se Francës dhe Holandës duhet t’i vijë turp për mënyrën se si vepruan me ...
BE pajtohet me shtyrjen e Brexit deri në 31 Janar.
BE ka rënë dakord për shtyrjen e Brexit deri në 31 Janar 2020, sipas një tëitimi nga presidenti i Këshillit të Evropës. Donald Tusk tha se blloku mund të lejojë një të ashtuquajtur "flextension...
Pas refuzimit, aplikimi në konsullatën tjetër evropiane
Veton Surroi/ Meqë Shqipëria e Maqedonia Veriore u bllokuan nga Franca, duhet të kërkojnë një kontratë të re evropiane. Mbase në Berlin? 1. Është diçka që quhet e drejtë diskrecionale dhe...
Vuçiç për FT: ‘Mos hapja e negociatave, e justifikon afrimin me Rusinë dhe Kinën!’
Në një kohë kur në Europë është rritur shqetësimi për një depërtim edhe më të madh të Rusisë dhe Kinës në Ballkanin Perëndimor, Aleksandar Vuçiç thotë se mos hapja e negociatave me Shqipërinë dhe ...
Faqja 5 prej 46« E para...34567...102030...E fundit »