Etiketa: berlin

“Për Libinë marrëveshje për gjithçka”. Por jo për Haftar dhe Serraj
Samiti mbyllet me aprovimin e marrëveshjes. Të dy liderët pranojnë vetëm monitorimin e armëpushimit Nga: Fausto Biloslavo Konferenca e Berlinit ka pjellë një marrëveshje prej 55 pikash për p...
Samiti i Libisë hapet në Berlin, për t’i dhënë fund ndërhyrjeve të huaja. Por pak shpresa.
  Berlini (AFP) - Udhëheqësit botërorë bënë një shtytje të re për paqen në Libi në një samit në Berlin të Dielën, në një përpjekje të dëshpëruar për të ndaluar kombin e mbuluar nga konflik...
Xhaçka në Gjermani: ‘Reformimi i drejtësisë ka frikësuar aktorë antireformistë’.
Gjatë vizitës në Berlin, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka u prit në një takim të veçantë nga ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Ursula von der Leyen me të cilën bisedoi rreth intensifikimit të m...
Mohammed, emri numër ‘një’ për bebet djem në Berlin
Nga: CHRIS TOMLINSON Sipas të dhënave të publikuara nga Gesellschaft für Deutsche Sprache (Shoqëria për Gjuhën Gjermane), emri më popullor për djemtë foshnje te sapolindura në Berlin është Muha...
Makron dhe Merkel tani kanë një objektiv të ri: Ballkanin
Angela Merkel dhe Emmanuel Macron nuk ndalen. Dhe kësaj radhe aksi franko- gjerman synon një nga rajonet më delikate të Evropës: Ballkanin. Atje midis Mesdheut, Detit të Zi dhe Evropës Qendrore, l...
Rama, nga Berlini: ‘Kush thotë se u mbyllën dyert për negociatat me BE, thotë atë që mendon’.
Intervistë për Top Channel/ Kryeministri Edi Rama shprehet i bindur se Shqipëria do të ketë hapjen e bisedimeve për anëtarësimin në Bashkimin Europian. Në përfundim të Samtit të Berlinit kry...
Përfundon takimi Merkel- Rama në Berlin. ‘Europë’ dhe ‘Drejtësi’- dy çështjet madhore
Kryeministri Edi Rama është pritur nga kancelarja Merkel në kuadër të Samitit të Berlinit me vendet e Ballkanit. Kryeministria bën me dije se në këtë takim u diskutua mbi ecurinë e reformës në ...
Kryeministri Rama, një orë para takimit me Merkel/ Intervistë për TCH
Pas një ore nis takimi mes kancelares Merkel dhe dy kryeministrave të Shqipërisë dhe Maqedonisë. Fokusi këtij samiti do të jetë Kosova nga ku do të tentohet eksplorimi rrugëve dhe mundësive të rej...
May drejt Berlinit dhe Parisit për të lypur një zgjatje të Brexit
Theresa May pritet të takojë kancelaren gjermane Angela Merkel në Berlin dhe presidentin francez Emmanuel Macron të martën në Paris, në një përpjekje për të shtyrë Brexitin. Si rezultat, zonja ...
Berlini për Orban: ‘I pëlqejnë fjalët e qarta…’
  Viktor Orbanit i pëlqejnë fjalët e qarta dhe nuk do refugjatë në Evropë. Deklarata e tij patetike mbi politikën evropiane ndaj refugjatëve nga vjeshta e vitit 2015 përmban fjali të tilla...
Faqja 1 prej 3123