Etiketa: bota

Ja renditja e 26 supermiliarderëve më të pasur të planetit
-Pasuria e përgjithshme e 26 ultramiliarderëve tejkalon pasurinë e 3.8 miliardë njerëzve- Nga: Franco Grilli / Një mijë e katërqind miliardë dollarë. Në të vërtetë, për të qenë të saktë: 1,3...
NË FOTO: NGA MURET E VATIKANIT TE GARDHET E OBAMËS. 20 BARRIERA RRETH BOTËS.
Ndërsa presidenti Trump kërkon financim të plotë për murin kufitar përgjatë kufirit mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës, Demokratët e zgjedhur vazhdojnë të thonë se muret janë ‘imoralë’ dhe ‘ra...
Thirrja e fundit për të mbrojtur botën nga “katastrofa klimatike”.
Kjo është thirrja e fundit, thonë shkencëtarët, paralajmërimi më intensiv deri më sot nga rreziku i rritjes së temperaturës globale. Raporti i tyre dramatik për mbajtjen e kësaj rritjeje nën 1....
Bannon, për Libero: Drejt një bote të re. “Evropa së shpejti do të zhduket, ja çfarë do të bëhet Italia”.
4 korrik 2018  Italia? Eshtë bërë vendi referues i revoltës nacional-populiste kundër elitave. Kancelarja Merkel? "Rajhu" i saj është më në fund pranë rënies. Donald Trump? Do të vazhdojë të mb...
Autokratët nga mbarë bota urojnë Erdogan për fitoren
Autokratët në mbarë botën uruan Recep Erdogan mbi fitoren e tij të të Dielës në zgjedhjet presidenciale në Turqi, pavarësisht se vëzhgues të pavarur dëshmuan se zgjedhjet ishin me disa mangësi. ...
Stephen Hawking ka një parashikim të pabesueshëm për vitin 2017
Stephen Hawking është i njohur për arritjet e tij novatore në shkencë, por shumë nuk e kuptojnë që fizikani është gjithashtu i njohur për parashikime mbi të ardhmen e njerëzimit dhe të Tokës. K...
Kurz i Austrisë, më i riu. Sa lider të rinj njeh bota?!
Sebastian Kurz, 31 vjeç ku partia e tij fitoi të dielën zgjedhjet parlamentare në Austri njihet si lideri më i ri në botë. Disa liderë të rinj janë aktualisht në pushtet, por shumica prej tyre ...
Raketa e fundit e Koresë së Veriut përçan fuqitë botërore.
Prova më e fundit e raketës së Koresë së Veriut ka përçarë fuqitë botërore që u bashkuan rreth sanksioneve të Kombeve të Bashkuara pak ditë më parë. Shtetet e Bashkuara tha se barra e përgjegjë...
Bota mbi sulmin/ Polonia, Franca dhe Turqia mbështesin Amerikën në sulmin mbi Siri
Një zëdhënës i qeverisë Polake tha se Polonia e mbështeti sulmin, duke thënë se SHBA është garantues i paqes në botë. Kryeministri Kurtulumus i Turqisë tha e mirëpriti aksionin. Ai i tha për...
Bota u zgjua
  Frrok Çupi/ Ishte lëvizje sizmike kjo që ndodhi në Amerikë dhe po përhapet kudo e deri te ne.  Donald Trump, njeriu pa parti, i vetëm, me “të gjithë kundër”, një “person- popull” si popul...
Faqja 1 prej 212