Etiketa: bullgari

Dita pas Kuvendit/ Nënshkruhet protokolli mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë
  Ministri i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut, Bujar Osmani së bashku me homologen e tij bullgare, Teodora Gençovska, nënshkruan në Sofje protokollin dypalësh pas mbled...
Macron njofton se arrihet marrëveshja Sofje-Shkup, Tiranës dhe Shkupit i hapen dyert për negociatat me BE.
Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria arritën sot një marrëveshje për të zgjidhur ngërçin mes tyre, bazuar në një propozim të Francës. Marrëveshja i hap rrugën nisjes zyrtare të bisedimeve për anëtarës...
Bullgaria përzë 70 diplomatë rusë për spiunazh
Bullgaria ka përzënë nga vendi 70 diplomatë rusë për shkak të shqetësimeve për përfshirjen e tyre në spiunazh. Gjithashtu, Sofja tha se do të vendosë një kufizim mbi numrin e stafit diplomatik...
Bullgaria heq veton! Rama: ‘Tani Bashkimi Evropian të veprojë shpejt!’.
Nga Bullgaria ka lajme të mira. Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedon...
S’ka shans që të heqim veton ndaj Maqedonisë së Veriut!/ Kiril Petkov
Kryeministri bullgar në largim, Kiril Petkov, të enjten e 23 qershorit ka deklaruar se nuk ka asnjë shans që Bullgaria të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut gjatë këtij samiti të Bashkimit Evrop...
Bie qeveria e Petkov! Bullgaria drejt zgjedhjeve të parakohshme
      Vetëm 6 muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov është rrëzuar! Mocioni i mosbesimit i bërë sot në parlament nga opozit...
Opozita bullgare i hap rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Varhelyi: Vendim historik!
Opozita në Bullgari i ka hapur rrugë heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, pasi kreu i saj ka njoftuar se do të votojë pro, duke vënë në dispozicion 59 votat e tij. Lajmi...
Dritë jeshile për Shqipërinë/ Kryeministri bullgar dorëzon në Kuvend propozimin për heqjen e vetos kundër Maqedonisë së Veriut
 Kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov do të paraqesë ditën e sotme në Asamblesë Popullore propozimin francez për heqjen e vetos ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut, njëkohësisht dhe S...
Macron i gatshëm të ndërmjetësojë dialogun Sofje-Shkup për hapjen e negociatave me BE.
Franca është e gatshme të zhvillojë një takim me palën maqedonase dhe bullgare, për të arritur një marrëveshje dypalëshe për zgjidhjen e ngërçit të vetos së Bullgarisë për hapjen e negociatave të ...
Varhelyi i zhgënjyer mbi integrimin në BE: ‘Ky është kapitullim i Unionit!’.
“Nëse ke pushtet dhe nuk e përdor, kjo konsiderohet nga të tjerët si kapitullim, dorëzim i pushtetit tënd dhe i kapaciteteve të tua”. Kjo fjali e ka shënjuar vizitën që po z...
Faqja 1 prej 41234