Etiketa: buxheti

COVID19/ Rama zbulon kostot e ‘luftës’: Gjysmë miliardi euro humbje nga beteja me virusin.
Sot, gjate komunikimit publi, kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se nga kjo betejë për një periudhë 4 mujore, nga maji në qershor parashikimi i qeverisë është për gjysmë miliardë humbje në buxh...
Buxheti i ardhshëm i BE-së duhet të jetë “Plan Marshall” për Evropën – Ursula von der Leyen e BE-së
  BRUKSEL, 2 Prill (Reuters) - Buxheti i ardhshëm i BE-së duhet të marrë formën e një "Plani Marshall" për të ushqyer rimëkëmbjen e Evropës nga kriza e koronavirusit, tha të enjten preside...
Qeveria ndryshon buxhetin për vitin 2020 si rezultat i Covid-19
Në kuadër të përballimit dhe kapërcimit me sukses të situatës së shkaktuar nga COVID 19, Këshilli I Ministrave ka miratuar propozimet e Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë për ndryshimet n...
Mbledhja e Kuvendit/ Rama shuan kureshtjen e ‘politikës korrekte’; zbulon se sa është fondi i emergjencës
Kryeministri Edi Rama ka njoftuar nga salla e Kuvendit se sa është fondi fillestar që do të akordohet nga buxheti i shtetit për të përballuar situatën pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit. ...
Vettingu/Akordohen 18 milionë lekë shtesë për institucionet e drejtësisë.
Këshilli i Ministrave ka akorduar 18 milionë lekë për disa prej institucioneve të drejtësisë. Me anë të një VKM-je, qeveria shqiptare ka caktuar 7 milionë lekë për Komisionerin  Publik, 9 milionë ...
Trump ‘nuk bën hap prapa’, nuk firmos asnjë buxhet pa financimin e murit me Meksikën
Shtëpia e Bardhë thotë se presidenti ‘nuk do të kthehet pas’, ndërsa përfundoi takimin me liderët kongresial për bisedime mbi mbylljen e pjesshme të qeverisë. Presidenti Donald Trump ka refuzua...
Deformohet Republika: Presidenti del hapur si kryetar real i LSI, kthen ligjin për buxhetin si ‘dhuratë për protestën’.
Koment/ Ndërsa studentët e universiteteve publike neë vend protestojnë para Kuvendit, vjen një reagim nga presidenti Ilir Meta. Presidenti i republikës thotë se duke marrë shkasë edhe nga kërkes...
BE ndërpret fondet për shtetet patriotikë të Europës Lindore e Qendrore që nuk u binden politikave të “emigracionit masiv”.
Brukseli ka vendosur të ndajë dhjetëra milionë euro nga ‘cash’ në BE që ishin caktuar për shtetet patriotikë të Europës Lindore dhe Qendrore, sipas një reforme në buxhet që do të lidhet me financi...
Kuvendi voton, afër mëngjesit, projektbuxhetin e vitit 2018 vetëm me votat e PS
Pas një seance të gjatë, e cila zgjati deri në orët e para të mëngjesit të së premtes, Kuvendi i Shqipërisë arriti më në fund të votojë në parim projektbuxhetin e vitit 2018. Në seancë, në mome...
Kuvendi ka miratuar buxhetin faktik 2018, natën, vetëm me votat e PS-së
Kuvendi i Shqipërisë ka mbyllur punimet, pas mesnate,  pas rreth 13 orësh diskutime, duke miratuar buxhetin faktit me 73 vota pro. Gjithashtu, është miratuar projektligji për shpenzimet dhe tar...
Faqja 1 prej 212