Etiketa: cdu

Konkurrenti Gjerman për lidershipin e CDU-së Merz ka koronavirus
Andreas Rinke, Reuters Mars 17, 2020 BERLIN (Reuters) - Friedrich Merz, një nga kandidatët më të predispozuar për të marrë përsipër udhëheqjen e Kristian Demokratëve konservatorë (CDU),të Kance...
Delfini i Merkel heq dorë
  Federico Giuliani Ishte konsideruar trashëgimtare e Angela Merkel. Për median, ishte personi që do mund ta kishte drejtuar Gjermaninë drejt një epokë të re, si dhe udhëheqësja ideale nga ...
TERMET NË CDU
-Drejtuesja e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer, heq dorë nga kandidatura për kancelare si edhe nga posti i kryetares së CDU-së-.   Drejtuesja e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer, heq...
CDU-CSU: Rruga drejt BE-së mbetet e hapur
“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të vijojnë me reformat” Pavarësisht vendimit negativ që Këshilli Europian mori për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Gjermania, një ndër vendet lobuese pro ç...
A DO TË NDËRMEJTËSOJNË GJERMANËT PËR ZGJIDHJEN E KRIZËS? PD PRET EVITIMIN E AMERIKANËVE
Koment/ Bundestagu Gjerman duket më i gatshmi për momentin në marrjen e rolit të negociatorit për zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri. Prej të hënës ndodhet në Tiranë Katja Leikert nënkr...
Don Kishoti Martin.
(FOTO: Martin Henze dhe Lulzim Basha)/ Kolë Gjoka, deputet në Bundestagun e Gjermanisë/ Lobist i dështuar dhe këshilltar i askujt. Kush jua solli këtë “dhuratë“ nuk po kuptoj ??? Konra...
Deputeti gjerman i CDU: Nuk mund të kërkohet shtyrje zgjedhjesh në Shqipëri. Nuk mund të preket sovraniteti i shtetit.
Mark Hauptmann, deputet i parlamentit gjerman komenton deklaratën e dy deputetëve të këtij grupimi politik gjerman, në lidhje me mundësinë e shtyrjes së datës së zgjedhjeve elektorale të 30 qersho...
Merkel shkoi, CDU zgjedh kryetaren e shekullit të ri. Kush është Annegret Kramp-Karrenbauer?.
Sipas: D.W./ Annegret Kramp-Karrenbauer është kryetare e re CDU-së. Ajo mori 51 përqind të votave në kongresin e Hamburgut të CDU-së. Para votimit ajo u tha delegatëve se ka personalitetin e ve...
Angela Merkel do largohet nga posti i kancelares në vitin 2021. ‘Nuk do të kërkoj më post politik’.
Angela Merkel e Gjermanisë ka thënë se do të largohet nga posti i kancelares në vitin 2021. Deklaratën e bëri pas rezultateve shumë të ulëta të zgjedhjeve të fundit rajonale. “Unë nuk do të kër...
Gjermani: Angela Merkel rizgjidhet në krye të CDU
(FOTO: Angela Merkel, kryetare e CDU) Me 89,5 % të votave, kancelarja u zgjodh për garën e 2017. Ajo humbet 7 pikë nga rizgjedhja e saj para dy vjetësh. Kancelarja gjermane Angela Merkel u r...