Etiketa: emigrante

Raporti: 20,000 emigrantë ‘gati të gjithë të armatosur me thika’ për të kaluar kufirin e jashtëm të Evropës
( Foto nga ELVIS BARUKCIC/AFP/Getty Images)/   Një depertim i më shumë se 20,000 migrantëve që përgatiten të kalojnë kufirin Bosnjë-Kroaci per në vendet e Bashkimit Evropian (BE) është ...
Donald Trump mbron dislokimin e Ushtrisë në kufi: “Ne duhet të ndërtojmë murin njerëzor”.
Presidenti Donald Trump ka mbrojtur të Mërkurën vendimin e tij për të dërguar ushtrinë në kufi në përgjigje të karvanit të emigrantëve që i është drejtuar për në Shtetet e Bashkuara. “Është shu...
Emigrantët, tension në kufirin kroat: çahet bllokimi i policisë
Dhjetëra emigrantë kane thyer një kordon të ngritur nga forcat e rendit në Maljevac, kufiri midis Kroacisë dhe Bosnjë- Hercegovinës. Mbi 10 mijë gati për te hyre ne BE   Vazhdon të rrit...
Donald Trump sfidon median: “Vendosini kamerat në mes të karvanit të emigranteve” dhe do të zbuloni ‘anëtarë të bandave’.
Presidenti Donald Trump sfidoi median ditën e Hënë duke iu kërkuar që të sjellin kamerat  për të filmuar karvanin e mbi 7, 000 emigrantëve, që aktualisht po bëjnë presion që të hyjnë nga Meksika p...
Donald Trump në OKB: Refugjatët duhet të kthehen dhe t’i bëjnë vendet e tyre ‘Great Again’
Fjalimi i Presidentit Donald Trump në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të martën përmbante një mesazh për emigrantët dhe refugjatët: qëndroni në vendet tuaja. "Së fundi, zgjidhj...
Shqiptarët, edhe pse njerëz ‘në nevojë’, preferojnë Francën.
Shqipëria vijon të jetë shteti europian me numrin më të lartë të azilkërkuesve në BE. Sipas statistikave që ka publikuar sot Eurostat, në tremujorin e dytë të vitit 2018 aplikuan për herë të pa...
Një në katër gjermanë vjen nga origjinë emigrantësh
Afërsisht një në katër banorë të Gjermanisë tani vjen nga mjedis emigrantësh, ndërsa thuajse 200,000 emigrantë fitojnë të drejtën e ribashkimit me familjet e tyre. Sipas shifrave të reja të pub...
Spanja në emergjencë/ 600 emigrantë çajnë rrjetat: m… dhe urina kundër agjentëve
Sipas El Pais/ Spanja në emergjencë të plotë emigrantesh. Rreth 600 emigrantë kanë sulmuar dhe kapërcyer gardhin, gati shtatë metra të lartë, që ndan Marokun nga enklava spanjolle e Ceutës. ...
Pas OJQ-ve, Salvini bllokon anijet ushtarake: “Muzika ndryshon edhe për ta”
Salvini gati për të ndaluar edhe misionet ndërkombëtare: "Për fat të keq, qeveritë e mëparshme kishin nënshkruar marrëveshje"   Pasi bllokuam OJQ-të, është momenti i anijeve të huaja us...
Emigrantët e anijes Acquarius më në fund mbërrijnë në Spanjë pas një odiseje njëjavore
AFP/ Te 630 emigrantët, shpëtimi i të cilëve ndezi një vije principale migracioni në Europë, filluan të zbarkojnë në Spanjë të dielën pas një jave të trazuar e cila tregoi Italinë qe i ktheu pa...
Faqja 1 prej 41234