Etiketa: eurozone

Shenja të mëtejshme të stanjacionit të eurozonës.
BREITBART LONDON 16 Tetor 201915 BRUKSEL (AP) - Inflacioni në eurozonën e 19 vendeve ka rënë në nivelin e tij më të ulët që nga nëntori i vitit 2016. Agjencia e statistikave Eurostat rish...
Rritja e eurozonës lëkundet më tej në 2019
  LONDER (AP)-Një studim i vëzhguar nga afër tregon se rritja ekonomike në të gjithë eurozonën e të 19 vendeve u zhyt më tej në fillim të vitit 2019 në nivelin e saj më të ulët në pesë vje...
Greqia ‘kthen faqen’ ndërsa eurozona deklaoi se kriza mbaroi.
Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras ditën e  Premte tha se vendi “po kthen faqen” pasi ministrat e eurozonës deklaruan se kriza mbaroi si dhe garantuan se borxhi i Athinës ndodhet nën nivelin e...
Zgjedhjet e reja në Itali rrezikojnë një referendum mbi euron
ROME (Reuters) – Euro ndodhet në situatën që duhet t’i bëjë bisht plumbit nëse Italia do të krijonte qeveri euroskeptike, e cila dështoi në fundin e javës së kaluar. Një qeveri euroskeptike në Ita...
Fundoset bursa në eurozonë pas kaosit në Itali, rritet bursa në Azi para takimit Trump- Kim.
Bursa Europiane  dhe euro po bien ndërsa kaosi në Itali tronditi investitorët që i frikësohen emërimit të një teknokrati is kryeministër. Ky emërim mund të sjellë dështimin për një kohë të gjatë n...
Le Pen: Do të jap dorëheqjen nëse Francezët nuk pranojnë Daljen nga Eurozona.
Kandidate e krahut të djathtë për presidente në Francë, Marine le Pen, tha se në qoftë se plani i saj për ta nxjerr Francën nga monedha euro nuk pranohet nga francezët, atëherë ajo do të japë dorë...