Etiketa: evropa

Covid: SHBA raporton infeksione rekord ndërsa rastet e Omicron të Evropës gjithashtu rriten
SHBA dhe disa vende evropiane kanë raportuar rritjen në nivelet  më të lartë ditore të rasteve me Covid, që nga fillimi i pandemisë, pasi varianti Omicron nisi të përhapet. Më shumë se 440,000 ...
Rama dhe Soreca në Kurbin: Shkollat po rilindin pas tërmetit falë financimit të BE!
Kryeministri Edi Rama së bashku me ambasadorin e BE-së Luigi Soreca dhe ministrin për Rindërtim Arben Ahmetaj, kanë ndjekur punimet në shkollat “Gjokë Elezi” dhe “Demokracia” në Kurbin. Nga atje R...
Covid19/ Gjendje alarmante rreth nesh në Evropë. Austria në karantinë, Zvicra nuk ka shtretër për terapi intensive.
Austri: Qeveria austriake shpalli sërish karantinën. Jeta publike është reduktuar në minimumin e domosdoshëm. Austria kalon për herë të dytë në karantinë. Gjysma e reparteve të reanimacion...
Rama në Gjermani: ‘Jemi verbuar nga dashuria për Europën, por s’mund të martohemi’.
Kryeministri Edi Rama ka kërkuar nga forumi ‘Europa Park’ në Mynih nisjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Teksa Shqipëria pret konferencën e parë ndërqeveritare ...
COVID19/ Mbyllet Evropa, gjithçka për të luftuar valën e dytë.
Republika Çeke ka mbyllur shkollat dhe baret, kafenetë dhe restorantet Holandezet po mbyllen dhe Franca mund të vendosë ‘shtetrrethimin’, ndërsa qeveritë Evropiane luftojnë për të mbajtur nën kont...
Islami rrezikon të fitojë në Perëndimin nihilist që ka humbur besimin në Zot
Nga: Alfonso Piscitelli Magdi Cristiano Allam do të jetë i ftuar i Festivalit të CulturaIdentità ideuar nga Edoardo Sylos Labini,qe do të mbahet në Anagni të martën 4 dhe të mërkurën 5 gusht, s...
Arrihet marrëveshja/ BE miraton paketën me vlerë 750 miliardë euro për rimëkëmbjen e ekonomisë.
Pas 4 netë bisedime intensive, liderët e Bashkimit Evropian kanë miratuar një paketë për rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë Covid-19. Mësohet se paketa me vlerë 750 miliardë euro për rimëkëmbj...
Evropa po lehtëson masat e mbylljes nga Covid19
Franca do të lehtësojë bllokimin gjatë urgjencës Diçka më tepër tani mbi vendimin e Francës për të zgjatur gjendjen e saj të jashtëzakonshme shëndetësore deri në 24 korrik: Megjithëse fuqitë...
Ide: Globalizimi ka mbaruar. Eshtë si Sarajeva 1914.
Ish Ministri i Ekonomisë Tremonti: "Goditja e 1914 i dha fund Belle Époque, pandemisë 30-vjeçare të tregut" Andrea Indini   "Kjo pandemi është ‘incidenti tipik i historisë’. Një prec...
Dr. Petrela sot ka punë.
Frrok Çupi Ç’është gjithë kjo histeri ditën pas vendimit të Evropës në favorin e Shqipërisë?!... Kësaj here të sëmurët tanë mendorë vishen me kravata e këmishë të bardha. Edhe vetë Doktor Pe...
Faqja 1 prej 212