Etiketa: gjermani

Merkel shkoi, CDU zgjedh kryetaren e shekullit të ri. Kush është Annegret Kramp-Karrenbauer?.
Sipas: D.W./ Annegret Kramp-Karrenbauer është kryetare e re CDU-së. Ajo mori 51 përqind të votave në kongresin e Hamburgut të CDU-së. Para votimit ajo u tha delegatëve se ka personalitetin e ve...
Beyer trondit botën edhe me vdekjen e tij. Kampioni i botës vdes 47 vjeç
Ish-kampioni botëror i boksit në peshat super të mesme, Markus Beyer, ka vdekur në moshën 47-vjeçare. Beyer vdiq në një spital të Berlinit pas një beteje të shkurtër me një sëmundje të rëndë, n...
Gjermania i kërkon Opozitës kthimin në Kuvend/ Ambasadorja Shutz
Opozita duhet të kthehet në parlament!. Kështu ka deklaruar ambasadorja gjermane Susanne Shutz nga qyteti i Korçës. Shutz: Ne jemi të mendimit që në demokraci nevojitet një opozitë por edhe ...
Gjermania- donatori më i madh për Shqipërinë; 164, 4 milion euro për dy vjet/ D.W.
Nga: Deutsche Welle/ Gjermania kthehet në donatorin më të madh të Shqipërisë. Fokusi i fondit të ri, 164,4 milionë euro do të jetë ekonomia, përmirësimi i jetës së njerëzve, ndihmesa për integr...
Zgjedhjet në Gjermani: Goditje tjetër për Merkel, rezultati më i ulët që nga viti 1946.
Të dy partitë e koalicionit me kancelaren gjermane, Angela Merkel, kanë pësuar humbje të thella në zgjedhjet rajonale, sipas sondazheve. Partia e saj e Qendrës së Djathtë, CDU dhe partia e qend...
Afd pushton Gjermaninë: Së shpejti në 16 vende në parlament. (dhe sondazhet rrëzojnë Merkel)
(Pesë vjet më parë partia populiste mungonte në të gjitha parlamentet e vendit. Sot, përkundrazi, i ka pushtuar të gjitha. Ndërkohë, sondazhet rrezojnë Koalicionin e Madh)/ Nga: Aurora Vigne/ ...
EXIT POLL: Merkel e mundur në Bavari. Qeveria po zbehet, Bavaria- ferri i Angelës
( FOTO: Angela Merkel)/ Janë mbyllur qendrat e votimit. Dhe ja sondazhet e para të votimit kryesor në Bavari, Bashkimi Kristian-Social (CSU) ndalet në 35.5%. Profilizohet një rezultat i shkëlqy...
Hetim i përbashkët mes Gjermanisë dhe Shqipërisë; nis rrugën marrëveshja.
Prokurorja e Përgjithshme Arta Marku priti në një takim zv/presidentin e Zyrës Federale Kriminale Gjermane, Peter Henzler. Zyrtarët gjermanë u angazhuan për bashkëpunim në të gjitha rastet konk...
Opozita gjermane, AfD: ‘Ballkani Perëndimor jo anëtarësim në BE’.
Nga: D.W/ Pak ditë para zgjedhjeve të rëndësishme në Bavari, partia e djathtë gjermane, Alternativë për Gjermaninë i thotë jo anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. Ata prezantu...
Tani lind AfD “hebraike”. Stuhi e re në partinë e djathtë ekstreme.
E djathta ekstreme në gjueti për konsensuse te reja   Berlin - «Nga ne nuk do të merrni vulën kasher». Me këtë slogan rreth 250 përkrahës të Jsud, bashkimi i studentëve hebre në Gjerman...
Faqja 1 prej 1412345...10...E fundit »