Etiketa: gjermani

Anna Lührmann, Ministre gjermane për Evropën: ‘Integrimi i Shqipërisë në BE, rëndësi strategjike
Ministrja gjermanë e Evropës, Anna Lührmann, ka takuar mëngjesin e 18 janarit, zëvendëskryeministrin e Shqipërisë, Arben Ahmetaj. Ata së bashku, nga ambientet e Kryeministrisë kan...
Merr fund epoka e ‘gruas së hekurt’, Olaf Scholz zyrtarisht kancelar i Gjermanisë
(Kancelari gjerman Olaf Scholz gjatë prezantimit të koalicionit) GJERMANI- Angela Merkel pas 16 vitesh në detyrë do të zëvendësohet nga socialdemokrati Olaf Scholz, i cili ditën e sotme ka arri...
Gjermania: “Koha të fillojmë bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”
“Është koha që, më në fund, të fillojmë bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”. Kështu është shprehur ministri gjerman i Shtetit për Çështjet Evropiane, Michael Roth, t...
Ambasadorja e Francës dhe ambasadori i Gjermanisë po punojnë për hapjen e negociatave BE-Shqipëri brenda vitit.
Ambasadorja franceze, Elizabeth Barsacq dhe ai i Gjermanisë, Peter Zingraf, deklaruan nga qyteti i Korçës se ata po punojnë për të bërë të mundur hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe Bashkimit ...
Shkarkohet drejtori i BILD, akuzohet për ngacmim seksual ndaj punonjësve! Skandali zbulohet nga New York Times
Drejtori i tabloidit gjerman BILD, Julian Reichelt, 41 vjeç, është shkarkuar nga posti i tij pasi akuzohet se ka përdorur pushtetin e tij për ngacmime seksuale me punonjësit në këmbim të promovimi...
Mbyllet ‘Russia Today’ në Gjermani: është luftë informacioni me Moskën
  Ministria e Jashtme ruse e përshkroi vendimin për mbylljen e RT Deutsch si një "akt të paparë agresioni informativ" nga YouTube dhe autoritetet gjermane. Roberto Vivaldelli "Lufta ...
Gjermani/ Rezultati zyrtar paraprak. Fitore e ngushtë e SPD-së
(Foto: Fituesi Olaf Scholz) Sipas rezultateve paraprake zyrtare, zgjedhjet e Bundestagut i ka fituar Partia Socialdemokrate, SPD, e cila arriti të marrë 25,7% të votave. Sipas rezultateve të...
Mbyllen votimet parlamentare në Gjermani. Exit Poll-et e para: CDU/CSU 25% me 25%.
Procesi i votimit në Gjermani kanë përfunduar dhe si rrallë herë Exit Poll-et e para kanë treguar një rezultat të paparashikuar. Blloku i qendrës së djathtë CDU/CSU dhe Social Demokratët janë kokë...
Dolën në audio-përgjime, arrestohen në Francë dhe Gjermani 2 ish-truprojat e Saimir Tahirit
Arrestohen dy ish- truprojet e ish ministrit Saimir Tahiri, Hekuran Marku dhe Agustin Deda; të vendosur në kërkim ndërkombëtar prej një muaji e gjysmë si të dyshuar për trafik droge, pasi dolën në...
Përmbytje në Gjermani: Gjashtë të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur pas stuhisë
Të paktën gjashtë persona kanë vdekur dhe shumë të tjerë janë zhdukur pas përmbytjeve të rënda në Gjermaninë perëndimore, thotë policia. Më e keqja e përmbytjes ka qenë në shtetin e Rheinland-P...
Faqja 1 prej 2312345...1020...E fundit »