Etiketa: gjermani

Nuk bie Merkel, Merkel bie!… Kancelarja mbetet pa shumicë, si një ‘patë e çalë’.
Nga: D.W. Angela Merkelit iu desh të pranojë një disfatë të hidhur. Grupi Parlamentar unionist e rrëzoi nga kreu kandidatin e Kancelares. Çfarë do të thotë kjo për qeverinë Merkel?      1.Edhe...
Mbi 200,000 emigrantë të pa dokumente në Gjermani kanë ‘lindur’ në 1 Janar.
Më shumë se 200,000 azilkërkues në Gjermani që kanë hyrë në vend që nga viti 2014, kanë të njëjtën ditëlindje: 1 janar. Ata kanë ndarë të njëjtën datë si ditëlindje sepse kanë ardhur pa ndonjë dok...
Gjermania ‘skeptike’ për ndryshimin e kufijve. Ka rrezik për ‘efekt domino’, tha ministri Mass në Tiranë
Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Mass ka nisur një vizitë zyrtare në Tiranë ku po takohet me zyrtarët e lartë të shtetit dhe opozitën. Ai, në një deklaratë të përbashkët me ministrin shqiptar ...
Lëvizjet e djathta: Gjermania largon krye-spiunin Maassen.
Shefi i Inteligjencies së Brendshme të Gjermanisë, Hans-Georg Maassen, i është kërkuar dorëheqja nga posti dhe kthimi atje nga ka ardhur, në ministrinë e brendshme. Vendimi i qeverisë erdhi mes...
Gjermania nisi trenin e parë në botë me hidrogjen.
  Gjermania ditën e Hënë vuri mbi shina trenin e parë në botë që punon me hidrogjen, duke sinjalizuar e fillimit të sfidës ndaj trenave me diesel që shkaktojnë ndotje; treni me hidrogjen s...
Qyteti gjerman heq Statujën e Erdoganit për motive sigurie
    BERLIN (AP) - Një statujë e artë e Presidentit Turk Recep Tayyip Erdogan, i cili ishte instaluar në një festival artistik, motoja e të cilit është "Lajme te këqija", është hequ...
Presidenti Gjerman deklaron: “Nuk jemi më gjermanë autokton. Ne jemi komb emigrantësh”.
Presidenti Gjerman, Frank-Walter Steinmeier ka deklaruar se Gjermania “është një komb emigrantësh dhe se do të mbetet i tillë”, duke vlerësuar se “nuk janë gjysma ose të gjithë gjermanët; as gjerm...
Gjermani, hiqet ndalimi i përdorimit të simboleve naziste në video-lojëra
Tani e tutje ndalimi do të imponohet vetëm për veprat që do të përdorin këtë simbolizëm me qëllime qartazi propagandistike: kthesa epokale Nga: Federico Garau/ Më ne fund, në Gjermani, bie n...
Një në katër gjermanë vjen nga origjinë emigrantësh
Afërsisht një në katër banorë të Gjermanisë tani vjen nga mjedis emigrantësh, ndërsa thuajse 200,000 emigrantë fitojnë të drejtën e ribashkimit me familjet e tyre. Sipas shifrave të reja të pub...
Gjermania po kullon djersë, shfaqen heronjtë e vapës
Nga: DW/ Gjermania kullon djersë - për të punuar gjithsesi punohet. Para së gjithash zjarrfikësit kanë shumë punë. Por ata nuk janë të vetmit, të cilët në raste temperaturash të larta japin kon...
Faqja 10 prej 22« E para...89101112...20...E fundit »