Etiketa: greqi

Vuloset emri i Maqedonisë Veriore, Cipras e Zaev: Bashkë drejt Europës (VIDEO)
Në Prespë është nënshkruar marrëveshja për emrin midis Maqedonisë dhe Greqisë. Nga pala e Shkupit përfaqësues që nënshkruajti ishte ministri i Jashtëm Nikola Dimitrov, ndërsa në ate greke, Nikos K...
Nënshkruhet Marrëveshja Greqi- Maqedoni mbi emrin e ri të shtetit verior.
  Ministri i punëve të jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov dhe homologu i tij grek, Nikos Kotzias, kanë nënshkruar marrëveshjen të cilën e quajtën ‘historike’ për emrin e ri të Maqedonisë....
Qeveria greke i mbijeton votës në Parlament mbi emrin e ri të Maqedonisë. Fiton “Çmimin Nobel për Mashtrim Politik”.
Qeveria e majte greke mblodhi supet ditën e shtune para votës së censuruar mes protestave kundër një marëveshjeje që shënon 27 vjet tashmë mes Greqisë dhe Maqedonisë, mbi emrin e ri të shtetit të ...
Grekët e morën detin, shqiptarët e zgërlaqur dëgjojnë llogjet e Taulantit dhe sulltanit të tij
Nga: 27.al/ Grekët mbushën sheshet për çështjen e emrit të Maqedonisë, madje thonë se nuk do të ndalen. Qeveria e tyre është vënë në hall prej trysnisë së jashtëzakonshme që ushtron Kisha dhe n...
Turqia përshkallëzon grindjet me Greqinë mbi ushtarët ‘puçistë’. Avionët luftarak nisen drejt qiellit Grek.
Erdoğan dërgon avionë luftarakë F-16  drejt zonës ajrore Greke pasi gjykata liroi tetë oficerët. Trqia ka dërguar avionë luftarak që janë ngjitur mbi hapësirën ajrore Greke, ndërsa tensionet po...
Aksident tragjik në Greqi, kamioni shtyp veturat, vdesin dy shqiptarë, një i plagosur. VIDEO
Një aksident tragjik ka ndodhur në Greqi ku dy shqiptarë kanë humbur jetën dhe një tjetër ka mbetur e plagosur. Sipas mediave greke, një kamion që drejtohej nga një 64-vjeçar, i cili në atë mom...
Kotzias, ‘anëtar pas dere i familjes’ nis vizitën në Tiranë, në këmbë të kryeministrit të munguar.
Ishte shpallur vizita e kryeministrit të Greqisë, Tsipras, për ditët e celebrimit të pashkëve Ortodokse më 8 prill, por kjo nuk ndodhi. Vizita e kryeministrit u anulua. N këmbë të tij ka mbërritur...
Arben Imami: Meçollari ‘rrëzon’ negociatat me Greqinë, por Basha pse hesht?!
Ish-ministri i Mbrojtjes Arben Imami ka lëshuar një deklaratë për shtyp, në lidhje me shkarkimin e Artur Meçollarit.  Deklaratë e Arben Imamit: Negociatat midis palëve ndërluftuese bëhen nëp...
‘Spiuni’ i negociatave ishte pushuar nga puna ‘për spiunazh’.
-Ministria thotë se ka qenë me NATO-n. Por kjo nuk ta heq të keqen si spiun. Tusk është president i KE, por i kërkuar nga gjykata e vendit të tij, Poloni- Artur Meçollari, emri i të cilit shfaq...
Negociatorët shqiptarë të detit: ‘Me leje Athinë, a të caktojmë këta emra?!”
Sapo u shpall lista e negociatorëve për marrëveshjen e detit me Greqinë, menjëherë opozita kontestoi njërin prej anëtarëve të ekipit, zotin Artur Meçollari. Ish- kryeministri Berisha deklaroi se M...
Faqja 1 prej 512345