Etiketa: irak

Iraku në prag të luftës civile. I kërkohet zotit Trump që të ndalojë pushtimin e Irakut
Iraku është në parim, në luftë civile, me dhjetëra mijëra forca Peshmerga Kurde të përgatitura për të mposhtur Ushtrinë Irakene dhe mijëra forca milicie Shia të mbështetur nga Irani që po avancojn...
Fiton “Po” me 92 %. Kurdët e Irakut mbështesin vendosmërisht pavarësinë në referendum.
Njerëzit që jetojnë në Irakun Verior, në mënyrë dërmuese votuan në favor të pavarësisë për rajonin e Kurdistanit në referendumin shumë të diskutueshëm të të hëns. Komisioni elektoral tha se 92%...
Irak: Të paktën 50 të vdekur në një sulm të dyfishtë pranë Nasiriya
Të paktën 50 persona janë vrarë në dy sulme në jug të Irakut- njoftojnëzyrtarët e shëndetësisë. Një kamikaz që mante një jlek të mbushur me eksploziv dhe një njeri i armatosur hapën zjarr brend...
Haider al-Abadi: Trump është “përgatitur” që ta marrë në lule të ballit terrorizmin.
  (FOTO: Haider al-Abadi, kryeministër i Irakut)/ Administrata e Presidentit Donald Trump është gati “që të jetë më e angazhuar” dhe ta marrë në lule të ballit terrorizmin në Lindjen e ...
ISIS shkrihet në Irak. Kush ka mbetur “të ikë, të vetëvritet dhe të vrasë!- ky është urdhri.
  (FOTO: Abu Bakr al-Baghdati, udhëheqës i ISIS)/ Udhëheqësi i "Shtetit Islamik", Abu Bakr al-Baghdadi, ka pranuar humbjen në Irak dhe ka urdhëruar militantët xhihadistë t’ia mbathin pë...
Agjenti i CIA: Saddam Hussein duhej lënë të qeveriste Irakun!
(FOTO: Saddam Hussein)   Të dy presidentët, Obama dhe presidenti i zgjedhur Donald Trump besojnë se Shtetet e Bashkuara nuk duhej ta kishin pushtuar kurrë Irakun në vitin 2003 (ose të p...
SHBA pret që Shteti Islamik të përdorë armët kimike në Mosul.
  Shtetet e Bashkuara pret që Shteti Islamik (ISIS) të përdorë armë kimike të papërpunuara si një përpjekje për të zmbrapsur ofensivën e Irakut mbi Mosul, thanë zyrtarë të Shteteve të Bash...
ISIS shtyp me buldozer 6 ushtarë të tij
    (DAILYMAIL) — ISIS shtypi për vdekje gjashtë anëtarë të tij me buldozer pasi i kishte akuzuar për largim nga beteja. Burrat, që u vranë të Hënën, sipas një raporti lokal, u ...
Faqja 2 prej 212