Të paktën 50 persona janë vrarë në dy sulme në jug të Irakut- njoftojnëzyrtarët e shëndetësisë.

Një kamikaz që mante një jlek të mbushur me eksploziv dhe një njeri i armatosur hapën zjarr brenda një restauranti afër Nasiriya, kryeqytet i provincës së Dhiqar, njoftonë burime të sigurisë.

I ashtuquajturi ‘Shtet Islamik’ ka marrë autorsinë e sulmit. Peligrinët shia mysliman, duke përfshirë edhe Iranianë, mendohet se janë mes të vdekurve.

Më shumë se 80 persona janë plagosur në sulme, shumë prej tyre seriozisht, dhe numri i të vdekurve mund të rritet orë pas ore- thanë zyrtarët.

Veritas.com.al/