Etiketa: ke

Shenjë e keqe: Bashkimi Evropian rrezikon të shpërthejë
Takimi i Këshillit Evropian që është në vazhdim e sipër në Bruksel po funksionon "pa probleme, ai mund të përfundojë në 2 orë ose më pak". Dhe nuk është një shenjë e mirë. Sipas burimeve të ...
Presidentja e KE kthehet në vitet ’50: “Evropa ka nevojë për një Plan Marshall!’.
Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka pranuar se Evropa ka nevojë për një Plan Marshall. Në një artikull për gazetën “Welt am Sonntag”, ajo sqaroi se me “Plan Marshall për ...
Presidenti i ri i KE në Tiranë: ‘Ballkani Perëndimor e ka fatin në Bashkimin Evropian’.
Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, në një konferencë me kryeministrin Edi Rama tha se Evropa do vazhdojë punën konkrete për të ndihmuar Shqipërinë, qoftë për situatën pas tërmetit si...
Kreu i KE, Tusk: Nuk pati unanimitet në BE. Maqedoni e Shqipëri nuk kanë asnjë faj, bënë çfarë u kërkuam!’
Kreu i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ka deklaruar në një konferencë për shtyp pas diskutimeve maratonë dy ditore në Bruksel se nuk është arritur unanimiteti për hapjen e negociatave të Shqipëri...
Drafti i KE konfirmon hapjen me kushte të negociatave
Drafti paraprak i konkluzioneve të Këshillit Europian për samitin e 18 Tetorit, i përgatitur nga Presidenca e Këshillit, konfirmon hapjen me kushte të negociatave me Shqipërinë. Në draft thuhet...
Isabel Santos në vend të Knut Fleckenstein- raportuese për Shqipërinë
Nga: European Western Balkans/ Eurodeputetja portugeze, Isabel Santos pritet të përzgjidhet raportuese për Shqipërinë në Parlamentin Evropian. Faqja ‘European Western Balkans’ raporton se Santo...
Donald Tusk, president i Këshillit Europian, mbërrin në Tiranë, nis takimin me Ramën.
Presidenti i Këshillit Europian Tusk ka mbërritur në Tiranë. Tusk ka nisur axhendën e takimeve në kryeministri në orën 15:00 ku është pritur nga kreu i qeverisë Edi Rama. Presidenti i Këshillit...
NJË KOMISION QË NUK RESPEKTON VOTËN POPULLORE
Lorenzo Vita Nëse një person do të vëzhgonte përbërjen e Komisionit të ri Evropian të udhëhequr nga von der Leyen, do të ishte e vështirë të mendohet se i njëjti Komision ka lindur mbas zgjedhj...
Ursula von der Leyen presidente e parë femër e Komisionit Europian
  Komisioni Europian zgjodhi të martën Ursula von der Leyen, të Gjermanisë, të jetë gruaja e parë që udhëheq bllokun në historinë e tij 61-vjeçare. Von der Leyen zëvendëson presidentin ...
Mogherini: Do të ishte gabim i madh sikur në tetor të mos hapeshin negociatat me Shqipërinë.
‘Gabim i madh’ e konsideron Federica Mogherini, shefe e BE-së për Politikën e Jashtme, nëse Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk i hapen në tetor negociatat për anëtarësim. Në një intervistë...
Faqja 1 prej 41234