Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka njoftuar se do të largohet herët nga posti i tij në mënyrë që të kandidojë për një vend në Parlamentin Evropian.

Nëse ai zgjidhet si eurodeputet në qershor, do të duhet të gjendet shpejt një pasardhës, përndryshe presidencën e merr vendi që mban presidencën e Këshillit të Ministrave të BE-së – në këtë rast Hungaria. Komentuesit analizojnë motivet dhe pasojat, raporton mediat e huaja.

Për shumë vende të BE-së, kryeministri i Hungarisë Viktor Orban, mbajtja e presidencës aktuale të rradhës është problematike. Orban përplaset rregullisht me Komisionin Evropian dhe i vetëm ka penguar rritjen e ndihmës për Ukrainën.

Disa, si eurodeputetja holandeze Sophie in ‘t Veld, kanë thënë se largimi i tij i hershëm do të minonte besueshmërinë e tij si politikan i BE-së, sepse ai do t’i vendoste ambiciet e tij mbi interesat e bllokut, duke “lënë anijen në mes të stuhisë”.

Viti pritet të jetë një vit vendimtar për Evropën për shkak të numrit rekord të zgjedhjeve që do të zhvillohen në të gjithë globin. Evropianët do të votojnë në zgjedhjet e 6-9 qershorit, ndërsa SHBA-ja gjithashtu mund të rizgjedhë Donald Trumpin në zgjedhjet e nëntorit.

Disa kanë shprehur shqetësimin se një kthim i zotit Trump mund të minojë betejën e Ukrainës kundër Rusisë , e parë në Bruksel si një kërcënim ekzistencial për demokracinë evropiane. Paralelisht, popullariteti i politikanëve të ekstremit të djathtë, shpesh kritikë ndaj mbështetjes financiare për Ukrainën, është në rritje në peshat e rënda të BE-së, përfshirë Francën.

“Z. Michel është tërhequr kundër kritikave të tilla. “Presidenti Michel po kthehet për një shqyrtim të drejtpërdrejtë nga qytetarët dhe dialog me qytetarët. Është ushtrimi më i natyrshëm demokratik për liderët evropianë,” tha një zyrtar.

Edhe para njoftimit të tij për të kandiduar në zgjedhje, të bërë në një intervistë të fundjavës me mediat belge, liderët e BE-së ishin planifikuar të takoheshin në qershor për të diskutuar se kush do të drejtonte institucionet evropiane, përfshirë këshillin, pas zgjedhjeve. Negociatat zakonisht zgjasin muaj.

Por vendimi i zotit Michel do të thotë se ata do të kenë më pak kohë nga sa pritej për të vendosur nëse duan të shmangin një skenar në të cilin zoti Orban do të hyjë midis korrikut dhe nëntorit.

Drejtuesit kanë gjithashtu mundësinë e ndryshimit të rregullores së këshillit me shumicë të thjeshtë. Kjo do t’i lejonte ata të zgjidhnin një president në vend të zotit Orban.

Atëherë, kush mund të bëhet presidenti i ardhshëm? Këtu janë disa nga kandidatët më të mundshëm.