Etiketa: kore-e-veriut

Pritet një takim mes Trump dhe Moon mbi pasigurinë e samitit me Kim.
( Zoti Moon do të përpiqet të qetësojë nervat në takimin me Trump- shkruan BBC)/ Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in janë gati të mbaj...
Trump, në kontradiktë me John Bolton mbi idenë e gabuar të “modelit Libian” për Korenë e Veriut
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka hyrë në kontradiktë me këshilltarin e  tij të Sigurisë Kombëtare, i cili ka dhënë si zgjidhje për çarmatimin e Koresë së Veriut variantin e përd...
Trump përpiqet të qetësojë Korenë e Veriut: “Nuk do të ketë model Libian!” për çarmatimin.
Presidenti Donald Trump thotë se i ashtuquajturi " model Libian" për çarmatimin bërthamor nuk do të përsëritet në Korenë e Veriut. Në vitin 2003, lideri Libian Muammar Gaddafi u pajtua për t'i ...
Koreja e Veriut “iu bën buzën” bisedimeve me Jugun; “nuk jeni kompetentë”, u thotë.
Koreja e Veriut thotë se nuk do t’i fillojë bisedimet me  Jugun derisa çështjet mes dy vendeve të jenë zgjidhur. Shefi i negociatorëve të Veriut nuk pranoi autoritetet e Jugut, duke i quajtur “...
Koreja e Veriut kërcënon se do të anulojë samitin me Trump.
( Të dy liderët janë gati të takohen në 12 qershor)/  Koreja e Veriut ka thënë se mund të tërhiqet nga samiti me presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump nëse Shtetet e Bashkuara insis...
Amerika të mos kërcënohet më nga Kim!- kjo synohet. Projekti SHBA- Kore e Veriut mbahej pezull prej 25 vjetësh.
Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha të dielën se nëse Koreja e Veriut bie dakord për çnuklearizim të plotë, Shtetet e Bashkuara janë të gatshme “t’i ofrojnë garanci sigurie” qeverisë së...
Koreja e Veriut dorëzohet përfundimisht: Në Maj mbyll stacionet bërthamore, fton ekspertët amerikanë për të verifikuar.
( FOTO: Pamje nga sateliti i pozicionit bërthamor në  Punggye-ri në Korenë e Veriut)/  Koreja e Veriut ka premtuar të mbyllë provat bërthamore brenda javës dhe të ftojë ekspertët e Amerikan të ...
Kim Jong i Koresë së Veriut premton një “histori të re” me Korenë e Jugut.
  Kim Jong-un është angazhuar për një “histori të re” në marrëdhëniet me fqinjin e vet; duke u bërë lideri i parë i Koresë së Veriut që vë këmbë në territorin e Koresë së Jugut që nga fund...
Nesër në ora 9.30, Kim kalon kufirin drejt Jugut, lideri i parë i Veriut në historinë pas Luftës
Kim Jong-un bëhet lideri i parë i Koresë së Veriut që kalon kufirin drejt  territorit të Koresë së Jugut qq në fund të luftës Koreane në vitin 1953. Kjo ndodh në një moment kur detaje finale të sa...
Koreja e Veriut, që sot, “ndalon provat bërthamore dhe raketore”.
Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un tha se ka anuluar të gjitha provat e raketave dhe se do të mbyllë pozicionet e provave bërthamore. "Nga data 21 Prill, Koreja e Veriut do të ndalojë prova...
Faqja 1 prej 712345...E fundit »