Pheniani ka të ngjarë t’i kërkojë Rusisë teknologjinë më të fundit për programet e tij bërthamore dhe raketore në këmbim të dërgimit të armëve në Moskë, e cila sfidon sanksionet e OKB-së.

Zyrtari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, tha më 30 gusht se negociatat për marrëveshjen e armëve midis Koresë së Veriut dhe Rusisë “po përparojnë në mënyrë aktive” ndërsa presidenti rus Vladimir Putin kërkon të nxisë makinerinë e tij të luftës.

Si pjesë e një sërë sanksionesh perëndimore, Rusia dhe partneri i saj i huaj ushtarak, grupi Wagner, thuhet se do t’i kërkojnë Phenianit predha artilerie, raporton abcnews.al.

Një marrëdhënie ushtarake e lulëzuar

Zhvillimet e fundit sugjerojnë një marrëdhënie në rritje të tregtisë së armëve, pavarësisht mohimeve nga Koreja e Veriut dhe pronari i ndjerë i Wagner Group, Yevgeny Prigozhin.

Në shtator të vitit 2022, SHBA-ja la të kuptohej se DPRK po furnizonte Rusinë me predha artilerie në një sasi të konsiderueshme. Dhe në janar 2023, dy muaj pasi Koreja e Veriut dyshohet se furnizoi grupin Wagner me raketa balistike ose taktike, Kirby publikoi imazhe satelitore të një treni në kufirin midis dy vendeve që transportonte armët vdekjeprurëse.

Në mars, Ashot Mkrtychev, një shtetas sllovak, u sanksionua nga Departamenti Amerikan i Thesarit për bashkëpunimin me zyrtarët e Koresë së Veriut për të blerë “dy duzina lloje armësh dhe municionesh” nga Rusia. Kjo sugjeron që të dy vendet kanë shumë mënyra kontakti.

Në korrik, SHBA vendosi sanksione ndaj tregtarit të armëve koreano-veriore Rim Yong Hyok për dërgimin e armëve të paspecifikuara te grupi Wagner. Kjo është një mënyrë në të cilin grupi Ëagner ka vepruar gjerësisht, duke treguar se mund të jetë të paktën një nga lidhjet e trafikut të armëve raporton abcnews.al.

Bashkëluftëtarë

Megjithatë, ishte vizita e ministrit rus të Mbrojtjes Sergei Shoigu në Phenian që ishte shenja më domethënëse e një marrëdhënieje të lulëzuar.

Shoigu vizitoi kryeqytetin e Koresë së Veriut si pjesë e festimeve të 70-vjetorit të armëpushimit të Luftës së Koresë dhe ndoqi një paradë ushtarake dhe ngjarje të tjera, duke lënë në hije delegacionin kinez.

Më e rëndësishmja, ai mori pjesë në një ekspozitë armësh nga udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un.

Eksportet e armëve të Koresë së Veriut janë rritur në mënyrë të qëndrueshme së bashku me bazën e saj industriale të mbrojtjes që nga vitet 1970.

Shumë dërgesa iu bënë aleatëve ideologjikë të Luftës së Ftohtë, por vendi gjithashtu shiste gjithnjë e më shumë armë për valutë të fortë dhe shkëmbim për të lehtësuar problemet e tij ekonomike. Irani ishte një nga klientët e tij më të mëdhenj në vitet 1980, gjatë luftës së tij me Irakun.

Regjim kompleks i sanksioneve

Që nga viti 2006, vendi ka qenë nën një regjim gjithnjë e më kompleks të sanksioneve të OKB-së të vendosura për të adresuar programet e armëve të shkatërrimit në masë (ËMD) të DPRK-së. Kombet e Bashkuara kanë ndaluar që nga viti 2006 importin e sistemeve kryesore të armëve nga Koreja e Veriut dhe importin e të gjitha armëve që nga viti 2009.

Pheniani është i etur për teknologji

Është e qartë se Rusia do të përfitojë në fushën e betejës në Ukrainë. Por blerjet e saj do të minojnë regjimin e sanksioneve kundër Koresë së Veriut dhe do të ndihmojnë regjimin e Kim të gjenerojë të ardhura.

Ato gjithashtu mund të nxisin një ringjallje më të gjerë të biznesit të eksportit të armëve të vendit të tij.

Koreja e Veriut është e dëshpëruar për mallra si ushqimi, nafta, plehra dhe mallra të tjera.

Por më shqetësuese sesa mallrat e sanksionuara, Koreja e Veriut është mbështetur prej kohësh në shitjet e armëve për të financuar zhvillimin e arsenalit të saj duke përfshirë raketat bërthamore dhe ato me rreze të gjatë.

Kushtet në ndryshim

Rusia ka një kompleks të madh industrial ushtarak, bërthamor dhe raketor, i cili megjithëse pjesa më e madhe e tij është e shqetësuar nga sanksionet,  mund t’i sigurojë Phenianit bazat e nevojshme teknologjike.

Ndërsa provat e transferimeve të teknologjisë së ËMD të sanksionuara nga shteti rus janë të pakta, ndryshimi i rrethanave mund të ndikojë potencialisht në këtë traktat.

Rusia ka dëshmuar të jetë një treg i pasur për furnizime nga Koreja e Veriut. Një raport i OKB-së i vitit 2022 theksoi rolin e një diplomati të Koresë së Veriut në Moskë në promovimin e një sërë teknologjish të raketave balistike dhe madje përpjekjen për të blerë 3000 kilogramë çelik për programin e nëndetëseve të Koresë së Veriut midis 2016 dhe 2021.

Ironia e interesit të ripërtërirë të Rusisë për armët e Koresë së Veriut është se historikisht, krahas Kinës,  ajo ishte furnizuesi kryesor i saj përpara epokës së sanksioneve. Ajo gjithashtu financoi regjimin e saj më gjerësisht përmes ndihmës përpara rënies së komunizmit dhe përfundimit të Luftës së Ftohtë.

Por përfitimi i mundshëm teknologjik për Phenianin mund të përbëjë rreziqe afatgjata për botën dhe gjithashtu duhet të merret parasysh.