Etiketa: maqedoni

Michael Roth: BE nuk bën pazare me Shqipërinë dhe Maqedoninë
Nga: Deutsche Welle/ Intervistë ekskluzive me ministrin gjerman të shtetit për Çështjet e Europës, Michael Roth për politikat e BE-së ndaj Shqipërisë e Maqedonisë pas vendimit europian për hapj...
Maqedoni: Presidenti Ivanov refuzon dekretimin e marrëveshjes për emrin e ri të shtetit
Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov ka vendosur të mos e dekretojë Marrëveshjen për emrin “Maqedonia e Veriut” të arritur mes qeverive të Maqedonisë dhe Greqisë. Presidenti ka shkruar se në k...
Dhunë në Maqedoninë e ‘vjetër’, kur po lind ‘Maqedonia e veriut’. Shfaqen “Komitët”
Emri i ri i shtetit “Maqedonia e Veriut’ që u kurorëzua nga dy kryeministra ( Grek dhe Maqedonas)  ditën e shtune, të dielën ka sjellë dhunë në vend. Protestuesit nuk pranojnë emrin e ri. Prote...
Vuloset emri i Maqedonisë Veriore, Cipras e Zaev: Bashkë drejt Europës (VIDEO)
Në Prespë është nënshkruar marrëveshja për emrin midis Maqedonisë dhe Greqisë. Nga pala e Shkupit përfaqësues që nënshkruajti ishte ministri i Jashtëm Nikola Dimitrov, ndërsa në ate greke, Nikos K...
Nënshkruhet Marrëveshja Greqi- Maqedoni mbi emrin e ri të shtetit verior.
  Ministri i punëve të jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov dhe homologu i tij grek, Nikos Kotzias, kanë nënshkruar marrëveshjen të cilën e quajtën ‘historike’ për emrin e ri të Maqedonisë....
Qeveria greke i mbijeton votës në Parlament mbi emrin e ri të Maqedonisë. Fiton “Çmimin Nobel për Mashtrim Politik”.
Qeveria e majte greke mblodhi supet ditën e shtune para votës së censuruar mes protestave kundër një marëveshjeje që shënon 27 vjet tashmë mes Greqisë dhe Maqedonisë, mbi emrin e ri të shtetit të ...
Presidenti i Maqedonisë refuzon të dekretojë ligjin për gjuhën shqipe.
Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov e ka quajtur miratimin e ligjit për gjuhët si  “antikushtetues, antishtetëror dhe nxitës të tensioneve ndëretnike”, Vendimi i tij u bë publik në një reagim p...
Çfarë po ndodh në Ballkan? Shkëmbehen heronjtë, pastaj territoret!
Nga: L. Skiro/ Pas shumë kërkimeve dhe thënieve mbi tentativat për shkëmbim territoresh në Ballkan, ka nisur një frymë tjetër e përafërt: Po shemben dhe shkëmbehen totemët dhe tatu-të. Maqedoni...
UPDATED/ Grekët pushtojnë rrugët e Athinës: “Jo emrit Maqedoni” në Shkup. “Syntagma në gjak!”, thërrasin ekstremistët.
Të paktën 140 mijë grekë kanë pushtuar rrugët e Athinës në protestën rreth debatit të gjatë në dekada mbi emrin e Maqedonisë. Shumë grekë kundërshtojnë emrin e njëjtë Maqedonia për një shtet tj...
Tragjike në Tetovë, nëna me 4 fëmijë digjen nga zjarri që u pushton shtëpinë.
Është konfirmuar se nga zjarri që përfshiu shtëpinë në Tetovë kanë mbetur të vdekur nëna dhe katër fëmijë të saj. Kjo thuhet edhe nga dëshmitarë okularë që kanë ndjekur momentin e shpëtimit, por e...
Faqja 1 prej 41234