Etiketa: mars

Që nesër do të jetë thuajse verë: temperatura maksimale deri në 27 gradë. Le të marrim kurajë.
Nëse sot dhe nesër do te kthehet mot i bukur por me temperatura mesatare, nga e enjtja do të fryjnë erëra te nxehta Shiroku që do të ngrenë maksimumin me vlera deri në 27 gradë në Jug. Alessand...
Jeta në Mars: Astronautët tani besojnë se nuk jemi të vetmit në Univers.
AFP / Kazuhiro NOGI Astronauti japonez, Norishige Kanai kaloi 168 ditë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirave. Ai u kthye në Tokë muajin e kaluar, por prapë po ëndërron të kthehet në hapësi...
Ka apo jo tërmete në Mars? NASA nis misionin InSight me objektiv ‘Marsquakes’. VIDEO, FOTO
Nga: Jonathan Amos/ Korrespondent i BBC për Shkencën Agjencia hapësinore amerikane Nasa ka nisur misionin më të fundit drejt Marsit. InSight do të jetë kontrolli i parë i fokusuar në hetime ...
Europa humbi kontaktet me anijen një minutë para se të prekte Marsin
  Agjencia Europiane e Hapësirave (ESA) konfirmoi se anija kozmike Schiaparelli “u fik” në momentin kur po prekte sipërfaqen e Marsit, më pak se një minutë para, të Mërkurën Misioni i E...