Etiketa: mogherini

BE: ‘Asnjë nga shtetet anëtare nuk është mjaft i fortë për të ndjekur interesat kombëtare’
  ( Foto nga: EMMANUEL DUNAND/AFP/Getty Images)/ Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikës së Sigurisë, Federica Mogherini, ka deklaruar se asnjë shte...
BE nis kursin e përplasjeve me Amerikën; Mogherini bën thirrje që të sfidohet Trump para Iranit.
BE është vënë në një kurs përplasjesh me Donald Trump pasi shefja për politikën e jashtme, Mogherini,  u bëri thirrje europianëve që të shtojnë marrëveshjet e biznesit me Iranin si një sfidë për d...
Madamë Heshtja: Federica Mogherini “bën dëme…, pse qeveria duhet ta dërgojë në shtëpi”
  Nga Paolo Becchi e Giuseppe Palma/ Përveç sloganeve, në katër vite me të vërtetë ka bërë shumë pak. Po flasim për Federica Mogherinin, Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit për Punët ...
Giaia Mogherini, mbesa e Federica-s, arrestohet përsëri e kapur në ‘trafikim droge’
Giaia Mogherimi është arrestuar bashkë me një bandë trafikantësh droge, në tetor të vitit 2016, në brigjet e Adriatikut, dhe është arrestuar. Në atë kohë , Federica Mogherini deklaroi se ‘nuk flas...
Vrasja e Ivanoviç, Mogherini e lë përgjegjësinë në Kosovë, lidershipin e saj
  Përfaqësuesja e Lartë për Çështjet e Jashtme dhe Politikat e Sigurimit në BE, Federica Mogherini,  ka dënuar ashpër vrasjen e Oliver Ivanoviç. Përmes bisedave telefonike me presidentët Al...
BLOOMBERG: Federica Mogherini e BE, një “avokate e përlotur e shteteve mashtruese”.
Federica Mogherini, shefe e politikës së jashtme në Bashkimin Europian është një mike  palëkundur e shteteve mashtruese dhe regjimeve tiranike e cila ka dështuar të preantojë vlerat Perëndimore të...
Mogherini e BE dënon ‘të gjitha sulmet mbi Izraelin, ngado që të vijnë”.
Shefe e diplomacisë e BE, Federica Mogherini, sot e hënë dënoi “çdo sulm mbi Izraelin, ngado që të vijë” gjatë takimit me kryeministrin Izraelit, Benjamin Netanyahu në Bruksel, raporton AFP. Mi...
Mogherini e BE godet Donald Trump mbi lëvizjen në Jerusalem duke e quajtur “kohë e errët”.
(FOTO: Federica Mogherini)/ Shefe e politikës së jashtme në BE, zonja Federica Mogherini ka sulmuar vendimin e presidentit të shteteve të Bashkuara, Donald Trump për njohjen zyrtare të Jerusale...
Zonja Mogherini përgjigjet për Tahirin, por turbull.
Nga: L. Skiro/ Në një konferencë të përbashkët për shtyp me ministrin shqiptar Ditmir Bushati, zonja Mogherini është pyetur edhe mbi ‘çështjen Tahiri’. Zonja Federica Mogherini është përfaqë...
BE duhet të lëvizë Vlahudinin, dje. (Dmeth., sot është vonë, edhe nesër tragjikisht vonë- shën. i Veritas)
Nga: Kassandra Gazeta New Europë, që vet-konsiderohet një "insider legjendar, zbuluese e realitetit më të thellë e më të errët të qeverisjes dhe administratës së BE', shkruan sot më 7 Maj: S...
Faqja 2 prej 3123