Etiketa: nato

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, vizitë surprizë në Tiranë të dielën, ditën e protestës së opozitës. A ndërhyn NATO?
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. ka paralajmëruar një vizitë surpsizë në Tiranë, ditën e Dielë, në 2 qershor, ku do të takojë vetëm kryeministrin Edi Rama. Vizita e sekretar...
Mbërrin në atdhe trupi i pajetë i major Klodian Tanushi, ‘dëshmor i atdheut’. 16 maji, ditë zie kombëtare.
Mbërrin në atdhe trupi i pajetë i major Klodian Tanushit, Dëshmorit të atdheut, i cili u vra në krye të detyrës ndërsa ishte me mision në Letoni. Arkivoli i mbuluar me flamurin e kuq mbahet në ...
Pse u vra Zarife Hasanaj në Letoni? NATO dhe Letonia japin dëshminë
Ministria e Mbrojtjes në Letoni ka reaguar lidhur me shpërthimin në Letoni, në të cilin humbi jetën nëntetarja shqiptare Zarife Hasanaj ndërsa dy të tjerë u plagosën. Në një deklaratë për media...
70 vjetori i NATO-s. Por a është Atlantizmi akoma aktual?
Nga: Roberto Fabbri / Njëzet vjet më parë, kur arriti një gjysmë shekulli, vete mbijetesa e NATO-s ishte objekt i dyshimeve eksplicite. Kujt i shërbente, observonin kritikët në vitin 1999, n...
Amerika i dhuron Shqipërisë mjete ushtarake të blinduara. FOTO
Momente të vështira, në diskutim të dyfishtë nëse do të ruhet apo jo stabiliteti në vend, nëse i kemi në krah aleatët e mëdhenj?..., në mes të të gjithave Amerika i ofrohet vendit tonë aleat për a...
Pse refuzoi NATO-n Partia Demokratike, ‘mëmë’?!
Nga L. Skiro/ Gjatë gjithë vitit Partia Demokratike, e cila u ndodh në qeverisje në mars 2009, ka thënë se është vetë ‘mëma e NATO-s’ për Shqipërinë. Në çdo moment kur PD zihet ngushtë në debat...
Në 10 vjetorin e NATO-s Rama kërkon pranimin e Kosovës në organizatën euroatlantike
Kryeministri Rama në festimet e 10 vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO ka lobuar për Kosovën para 29 delegacioneve të NATO-s në Tiranë. Ai tha se Shqipëria beson se anëtarësimi i Kos...
Sot 10 vjet në NATO, ndërsa influencat Ruse janë në diskutim
Koment/ Shqipëria tashmë ka 10 vjet që është anëtarësuar në Aleancën e Atlantikut të Veriut dhe sot pritet të mblidhen në Tiranë përfaqësues nga 29 vendet të ndryshme, që janë pjesë e kësaj organi...
Nesër në 11. 00, me sy nga qielli: Mbi Tiranë do të fluturojnë ulët avionë luftarakë të NATO-s.
Nesër rreth orës 11:00 është bërë plani që avionët e NATO-s të shfaqen në hapësirën e Shqipërisë me zhurmën e tyre të fortë. Misioni ajror paraprin vizitës zyrtare në Shqipëri të Komandantit të fo...
Rusia nis stërvitjen ushtarake më të madhen që ka ndodhur ndonjë herë. Gishti i drejtohet NATO-s.
Rusia nisi të Martën atë që e quaji stërvitje ushtarake më të madhe të parë ndonjëherë, me qindra mijëra rupa që do të marrin pjesë në stërvitje krahas me ushtarët kinezë në një manifestim force k...
Faqja 3 prej 512345