Etiketa: is_tag

Tre fuqitë e mëdha bisedojnë mbi Kosovën: SHBA-NATO-BE. Koha për paqe, jo tensione.
I dërguar i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, zëvendëssekretari i Përgjithshëm i NATO-s, gjeneral Mireca Geoana dhe i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, zhvilluan...
400 vende pune në Bbazën ajrore të NATO-s në Kuçovë. Rama: ‘Punimet po ecin me ritëm të lartë!’
Kryeministri Edi Rama e ka nisur, mëngjesin e sotëm, duke publikuar pamje nga kantieri i bazës ajrore të NATO-s në Kuçovë, ndërsa inspektohen nga ministri i Brendshëm Blendi Çuçi. Kreu i qever...
Dilemat për konflikt Serbi- Kosovë/ Stoltenberg: NATO është gati, po punojmë ngushtë edhe me BE-në
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg në një intervistë shprehu mbështetjen ndaj Kosovës lidhur me tensionet që po përballet së fundmi me Serbinë për veriun. Stoltenberg shprehet se BE dh...
Rama: Kompania që do të marrë përsipër ndërtimin e portit Porto Romanos duhet të jetë nga një vend pro NATO-s
Kompania që do të marrë përsipër ndërtimet në portin e Porto Romanos, duhet të jetë një kompani e cila duhet të vijë nga një vend mik i NATO-s. Kështu tha kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij...
NATO: Shpërthimi në Poloni u shkaktua nga raketa e mbrojtjes ajrore të Ukrainës
Nga: Radio Europa e Lirë Këto deklarata Stoltenberg i bëri në konferencën për shtyp pas takimit urgjent të vendeve anëtare të mërkurën, në Bruksel, pasi dy persona u vranë në Poloni nga një rak...
Ukraina në NATO, 9 vende anëtare mbështesin zyrtarisht anëtarësimin
Përfaqësuesit e 9 vendeve anëtare të NATO-s kanë shpërndarë sot një komunikatë të përbashkët ku mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në atë organizatë. Vendet në fjalë janë të gjitha të ish-bllo...
NATO garanton mbrojtjen e Shqipërisë pas sulmeve kibernetike nga Irani
Zëvendës ndihmës sekretari i NATO-s, James Appathurai mbërriti në Tiranë për t’u takuar me ministrin e Mbrojtjes, Niko Peleshi.  Sipas tij, arsyeja kryesore e vizitës është ngritja e një koordini...
Shembulli që Shqipëria i dha SHBA-ve dhe botës
Flet James L. Jones, Kryetar ekzekutiv i Këshillit të Atlantikut Shqipëria mund të jetë një ndër anëtaret më të reja të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), p...
Sulmet kibernetike, Stoltenberg telefonon Ramën: NATO në solidaritet të plotë me Shqipërinë
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin Edi Rama. Në fokus të bisedës kanë qenë sulmet kibernetike ndaj Shqipërisë nga Irani. St...
Stoltenberg ka dy fjalë me Kurtin dhe Vuçiçin, sot mund t’u tregojë vijën e kuqe.
Nga Dreni Himbeqa/ Qëllimi i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili më 17 gusht pritet të takojë Albin Kurtin dhe Aleksandër Vuçiç-in, veç e veç, sipas ish-ministrit të...