Etiketa: shengen

Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut bien dakord për të hequr pengesat për lëvizjen e mallrave dhe qytetarëve
Trilateralja e Novi Sadit miratoi deklaratën në bazë të së cilës konfirmohet vullneti për të formuar një unuon ballkanik. Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, Kryeministri Edi Rama dhe Kryeminist...
Rama në Sarajevë: ‘BE po bëhet si Ballkani, të krijojmë Shengenin tonë!’
Kryeministri Edi Rama ka qenë sot i ftuar në samitin vjetor të BERZH-it mbajtur në Sarajevë, ku në përfundim të tij ka dhënë një deklaratë për mediat. Ai u shpreh se mundësitë janë të shumta pë...
Shengeni në rrezik: ‘Mijëra’ nga ish luftëtarët Taliban mund të kenë hyrë në Gjermani.
Zyra Federale Gjermane për Refugjatët dhe Emigracionin (BAMF) në mirëbesim thanë se në marrëveshje me “four-digit number” të emigrantëve, kanë deklaruar lidhjet me Talibanët, të cilët potëncialish...
Marine Le Pen premton të dalë nga Shengen dhe të rivendosë kontrollin kufitar.
Marine Le Pen është zotuar se Era e anëtarësimit në Bashkimin Europian dhe Shengenin pa kontroll kufijsh do të mbarojë menjëherë në se ajo fiton zgjedhjet presidenciale në Francë. Ajo zotohet se d...
LIBE lë në rrugë liberalizimin e vizave për Kosovën
  Komiteti LIBE i Parlamentit Europian ka votuar për raportin e Tanja Fajon, e cila kërkonte liberalizimin e vizave "Shengen" per Kosovën, por  ka kundërshtuar procesin e mëtejshëm  të lib...