Etiketa: skoci

Skoci, tani mbërrijnë leksionet gjinore për fëmijët
  Udhëzime të reja në mesin e bankave shkollore në Skoci: nuk do të jetë  biologjia qe  do të përzgjedhë seksin e njerëzve. "Vetëm ti e di kush  je", lexojmë në brendësi te një pasazhi. Nj...
Trump luan golf në Skoci, ku lindi e ëma, ndërsa protesta vazhdon.
Donald Trump pritet që të nisë të luajë golf në resortin e tij në Ayrshire, Angli, pasi kanë nisur dhe po vazhdojnë protestat kundër tij gjatë vizitës në Mbretërinë e Bashkuar. Presidenti i Sht...
‘’ The Herald scotland’ rizbulon skandalet e kompanisë guaskë me lobingun për PD e Shqipërisë në SHBA
Nga: Andy Wightman/ Herald Scotland Kompanitë skoceze guackë me pronarë sekret paguan lobistët e Uashingtonit për aksesin e  konservatorëve të Ballkanit te presidneti Donald trump. Kompania ...
6 nga 10 skocez deklarojnë se nuk kanë fe.
Pesëdhjetë e tetë për qind e Skocezëve thonë se tani nuk kanë fe, që arrin një nivel rekord. Në vitin 1999 ishin deklaruar 40 për qind, sipas studimit nga ‘Scottish Attitudes Survey’. Mes domin...
Profil: Ruth Davidson – Lesbikja Skoceze që mund të kapë në befasi Brexiti-in
Liderja e Konservatorëve Skocez duket se zotëron mjaft influencë mbi Theresa May. Po cila është Ruth Davidson? 38 vjeç, ‘lezbike e kikboksit’ e mori Tories që në vitin 1997 kur nuk kishte më sh...
Një skocez fotografon renë që përngjan në profilin e Trump
Presidenti amerikan Donald Trump akuzohet nga shumica se “e ka kokën në re” dhe tash fotografi nga Skocia ka fotografuar një re, e cila ngjason në të, shkruan sot gazeta britanike “Daily Mail”. ...
Ligjvënësit e Skocisë votojnë sot mbi Referendumin e Pavarësisë së re. Fiton Edinburg apo Londra?
(FOTO: Nicola Sturgeon, Ministre e Parë e Skocisë, partizane e pavarësisë se re)/ Nicola Sturgeon, lidere e Skocisë, po pret që të fitojë votat në Parlamentin Skocez, sot, e Mërkurë, në mbështe...
Skocia planifikon të kërkojë referendumin e dytë të Pavarësisë.
 (FOTO: Ministre e Parë e Skocisë, Nicola Sturgeon)/ Me një Brexit të pashmangshëm, Ministre e Parë e Skocisë, Nicola Sturgeon ka bërë të ditur planin  saj për një referendum të dytë pavarësie ...