Etiketa: teatri

Regjisori Altin Basha: ‘Ai nuk u bë kurrë Teatër Kombëtar, as adoptimet nuk mund të sillnin më asgjë’
TIRANË, 21 maj- “Teatri i ri Kombëtar që pritet të ndërtohet nga Bashkia e Tiranës, do të adresojë të gjitha nevojat e komunitetit të artistëve për të ardhmen e teatrit në Shqipëri, pasi teatri i ...
Europa Nostra: ‘Nuk kemi premtuar financime për Teatrin Kombëtar, ky është lajm i rremë’.
Teatri Kombëtar është në qendër të debatit publik në Shqipëri pas shembjes së tij nga qeveria dhe protestave të një grupi artistësh që kërkonin mbrojtjen e tij. Një nga organizatat më të zëshme eu...
Çështja e Teatrit/ Caktohet prokurori i SPAK që do hetojë
Ervin Kondili do të jetë prokurori i SPAK që do të hetojë çështjen e shembjes së Teatrit. Pas shembjes së Teatrit Kombëtar, dhe dy protestave, Aleanca ka zgjedhur që të ndjekë rrugën ligjore,...
Meta shmang SPAK, kërkon ndërkombëtarët si hetues për Teatrin
Presidenti Ilir Meta ashtu siç u njoftua dje zhvilloi sot takimin me Partinë Demokratike dhe aleatët e saj, i cili përfundoi pak më parë.  Takimi u zhvillua në Pallatin e Brigadave, ku krijon...
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit në protestë/ Rama pret në zyrë Yuri Kim, Sorekën dhe ambasadorin gjerman
Teksa në sheshin pranë ministrisë së Brendshme po zhvillohet protesta e radhës nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, pak më tej në zyrën e Ramës ndodhet momentalisht ambasadorja e SHBA-ve, Yuri...
Rama shuan çdo hamendje: ‘Teatri i ri do të ndërtohet mbi gjurmët e të vjetrit’.
Kryeministri Edi Rama deklaroi se Reatri i Ri do të ndërtohet mbi gjurmët e godinës së vjetër, atje ku është historia e tij. Në një intervistë për ‘News24’ kreu i qeverisë theksoi se pavarësish...
PES Evropiane: ‘Mos ndizni tensione me Teatrin e Tiranës, kjo çështje e bashkisë’.
  Forumi Partitë Socialiste Europiane u shpreh se po i ndjek nga afër dhe me shqetësim zhvillimet në Tiranë, lidhur me çështjen e Teatrit Kombëtar. PES, kërkoi që kjo të mos përdorej për qëll...
KONSENSUSI I FSHEHTË KUNDËR PROJEKTIT “DANEZ”
Nga: Astrit Patozi Ditët e fundit, jo aq rastësisht, nofullave ripërtypëse të debatit publik në Shqipëri u janë servirur dy subjekte daneze. I pari është, sigurisht, projekti i arkitektit të ...
Aktori Çun Lajçi: ‘Për çka po protestoni se po dukeni vërtetë qesharakë?’
Nga Çun Lajçi Për çka po protestoni? S’deshta, o s’deshta me shkrua, se dashtë e kam ma shumë se ju, që çirreni sheshit, tue derdhë lot pa lot, e tue mallkua pushtetin e Edin! O dash...
Konflikti brenda llojit: Militanti hedh lëndë plasëse dhe plagos dy vetë në protestën për Teatrin.
  Gjate protestes se sotme per Teatrin, ku moren pjese edhe lideret e anetare te partive opozitare, eshte degjuar nje plasje e madhe qe ka plagosur dy vete. Opozita deklaroi se ishte ' p...
Faqja 2 prej 1012345...10...E fundit »