Etiketa: ushtria

Ushtria merr në ruajtje objektet e rëndësisë së veçantë
Që prej pasdites së të premtes, ushtria ka marrë në ruajtje ambasadat e vendeve të huaja, të cilat konsiderohen objekte të rëndësisë së veçantë. Vendimi për ruajtjen e këtyre objekteve me trupat e...
Koreja e Veriut shkund majat e Ushtrisë në prag të samitit me Trump.
Koreja e Veriut ka larguar nga posti tre zyrtarët më të lartë të Ushtrisë, sipas një zyrtari të Shteteve të Bashkuara, një lëvizje që sipas analistëve që u prononcuan ditën e hënë është mbështetur...
PA KOMENT: Ushtria evakuon banorë të rrezikuar nga përmbytjet. VIDEO
Pavarësisht kushteve tejet të vështira meteorologjike, helikopterët e ushtrisë janë ngritur në fluturim për të evakuuar disa familje që kishin mbetur të bllokuar nga përmbytjet në Mallkuç e Derven...
Katër komando të ushtrisë shqiptare dezetojnë në Londër.
Katër ushtarakë janë denoncuar në Prokurori për dezertim nga ana e Ministrisë së Mbrojtjes. Katër ushtarakët, pjesë e forcave komando, ishin me mision trajnues në Angli, por nuk janë kthyer në ...
Bashkimi Europian mund të bjerë aty nga viti 2040: Projektuesit e Ushtrisë Gjermane
Bashkimi Europian mund të shembet në pak dekadat që vijnë- sipas një informacioni mirëbesimi që ka rrjedhur nga forcat e armatosura Gjermane. Dokumenti sekret strategjik, i titulluar “Perspekti...
Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, një student i viteve ‘90
Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar sot shefin e ri të Shtabit të Përgjithshëm të forcave të Armatosura, gjeneral Brigade, Bardhyl Myrteza Kollcaku. Gjeneral Kollcaku i takon brezit...
Shefi i Shtabit të Ushtrisë Franceze jep dorëheqjen për shkak të shkurtimit të buxhetit
Kreu i Forcave të Armatosura të Francës, de Velliers, ka dhënë dorëheqjen pas një përplasjeje me presidentin Francez Emmanuel Macron mbi shkurtimin e buxhetit. Gjeneral Pierre de Villiers tha n...
Ushtria vihet në gatishmëri për nevojat e zgjedhjeve.
Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë kanë deklaruar  përmes një njoftimi për media se Forcat e Armatosura kanë ngritur gatishmërinë për t’i u përgjigjur nevojave të KQZ-së pë...
Në Gjilan, ku e kishte syrin Thaçi për Ushtrinë e Kosovës.
Nga: Valerie Hopkins/ Politico.eu/ Portali i njohur europian “Politico.eu” i ka kushtuar një raport të veçantë iniciativës së presidentit Thaçi, për transformimin e FSK-së në Ushtri. Shkrimi...
Këshilltari i Thaçit flet për “pasoja” ndaj partive nëse nuk votojnë ligjin për Ushtrinë/ VIDEO
Në emisionin “Komiteti Qendror” – i drejtuar nga Berat Buzhala, Leonard Kerquki dhe Shpend Limoni , këshilltari i Presidentit kosovar Hashim Thaçi, Bekim Çollaku, ka folur për kalimin e Projektlig...
Faqja 1 prej 212