Etiketa: venecia

Italia nën pushtetin e frikës së motit / Venecia në 1.87 cm ujë; në veri dëbora shkon 70 centimetra
Moti i keq vazhdon të mundojë Italinë; 70 % e qendrës historike të Venecias është nën ujë deri në 1.87 cm thellësi, ndërsa në veri të vendit ka nisur bora. Me probleme nga kushtet atmosferike po p...
Rrënohet Venecia nga përmbytjet, dëmet kapin 100 milion euro; fajësohet korrupsioni.
AFP / Marco Bertorello Më e shumta e Venecias u ndodh nën ujë ditën e Mërkurë pas baticës më të lartë në 50 vjet, që i gllabëroi tokën qytetit historik të Italisë. Gondolat u nxorën në breg, në...
Të presim pak minuta: Komisioni i Venecias publikon raportin final mbi Metën
Komisioni i Venecias ka publikuar opinionin final për presidentin Ilir Meta, lidhur me veprimet e këtij të fundit sa i takon zhdekretimit të datës së zgjedhjeve të 30 qershorit. Në dokument thu...
Përfundimtare, Venecia: Meta tejkaloi kompetencat
“Partitë politike s’mund të bllokojnë proceset zgjedhore” Presidenti Ilir Meta ka tejkaluar kompetencat e tij kushtetuese kur vendosi të anulojë me dekret 30 Qershorin si datën e zgjedhjeve lok...
Rama: ‘Tre përfundime të Venecias ‘pa asnjë ekuivok’.
Menjëherë pas reagimit nga presidenca, ku zëdhënësi i saj Tedi Blushi tha se Komisioni i Venecias tha se presidenti Meta nuk e ka shkelur Kushtetutën, ka reaguar Kryeministri Edi Rama. Rama pub...
Zëdhënësi i Presidentit nuk përmban fjalorin dhe thotë se: ‘Meta ka zero shkelje kushtetuese’.
  Zëdhënësi i Presidentit, Tedi Blushi në një deklaratë për mediat tha se Komisioni i Venecias vërtetoi që presidenti nuk e ka shkelur në asnjë moment Kushtetutën, pas komunikatës të publi...
Presidenti Meta, sië bën një qytetar i thjeshtë: Nis letër- ankesa për ‘Venecian’
Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka publikuar letrën për Presidentin e Komisionit të Venecias Buquicchio shoqëruar me komentet dhe qëndrimin e Presidentit të Republikës mbi “Projekt-Opinionin” e...
‘Unë jam Luani i Venecias’, thotë Meta- ‘nuk më shkarkon dot Venecia’.
Presidenti Ilir Meta ndodhet në Sarisalltik të Krujës për të festuar festën e bektashinjve. Që nga lartësitë e ‘vendit të mirë’ i Sarisalltëkut, presidenti Meta,  në një deklaratë për mediat ko...
“Meta shkeli Kushtetutën”/ Reagon Presidenca: Harrojini traktet e porositura ngado që të vijnë!
Pas doli raporti i komisionit të Venecias, të cilin Top Channel e ka siguruar ekskluzivisht, ku thuhet se presidenti Meta shkeli kushtetutën duke anuluar zgjedhjet, ka reaguar kjo e fundit. “E ...
Venecia: Anulimi i zgjedhjeve, Presidenti nuk e ka të drejtën
Raporti i Komisionit të Venecias, komenton se anulimi i datës së zgjedhjeve ndikon në të drejtën e zgjedhjeve, që është e drejtë e njeriut dhe anulimi apo shtyrja e datës së zgjedhje duhet bërë me...
Faqja 1 prej 212