Etiketa: venezuela

90 për qind e venezuelanëve duan që ndërhyrja ushtarake e huaj të largojë Maduron
( Foto:JUAN BARRETO/AFP/Getty) Nga: FRANCES MARTEL   Një shumicë dërrmuese e Venezuelanëve do të mbështeste një ndërhyrje të huaj ushtarake për të rrëzuar diktatorin socialist Nicolá...
Trump, Putin diskutuan MBI Venezuelën në një bisedë telefonike.
Uashington (AFP) - Presidenti i SHBA Donald Trump dhe homologu i tij rus Vladimir Putin diskutuan situatën në Venezuelë gjatë bisedimeve të gjata telefonike të premten, tha Shtëpia e Bardhë. Se...
Guaido bën thirrje për protesta në bazat ushtarake, ndërsa Maduro i bën thirrje trupave për unitet.
Caracas (AFP) - Udhëheqësi i opozitës Venezueliane Juan Guaido bëri thirrje të enjten për demonstrata paqësore në bazat ushtarake, disa ditë pas një kryengritjeje ushtarake në mbështetje të përpje...
Aksioni ushtarak amerikan në Venezuelë ‘i mundshëm’: Pompeo
Uashington (AFP) - Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën se administrata e Presidentit Donald Trump ishte e përgatitur të merrte masa ushtarake për të frenuar krizën në Venezuel...
Guaido i Venezuelës akuzohet për tentativën e grushtit të shtetit
Autoritetet Venezueliane thanë se po ndalojnë një përpjekje të vogël për grusht shteti pasi lideri i opozitës, Juan Guaidó deklaroi se ndodhet në ‘fazën finale’ të përfundimit të regjimit të presi...
Gjyqtarët e SHBA: “Maduro zotëron prona luksoze në Manhatan”
-Akuzat e bëra nga gjykatësit amerikanë kundër kreut të shtetit bolivarian kanë kontribuar në fakt ne përkeqësimin e klimës politike venezuelase tashmë të helmuar- Nga: Gerry Freda / Magjist...
Shtetet Europiane njohin Guaidó si president i Venezuelës
Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Franca dhe shtete të tjerë Europiane kanë njohur zyrtarisht liderin e opozitës, Juan Guaidó si president i përkohshëm i Venezuelës. Kjo vjen pasi Presidenti Nic...
Shënimi i John Bolton mbi Venezuelën: “5000 ushtarë në Kolumbi”
-Në fund te një takimi qeveritar mbi sanksionet ekonomike të vendosura ndaj Venezuelës, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Xhon Bolton pa dashje ka treguar një shënim me shkrim ne te cilën supozohet...
Venezuela: Juan Guaidó aludon mbi një ‘aminsti’ për presidentin Maduro.
Lideri venezuelas i Opozitës, Juan Guaidó ka thënë se do të konsiderojë një amnisti për presidentin Nicolás Maduro nëse ai dorëzon pushtetin. Zoti Guaidó, i cili e shpalli veten president ditën...
Rusia mbështet diktatorin Maduro dhe dënon ndërhyrjen amerikane në Venezuela.
Rusia ka dënuar fuqitë e huaja për mbështetjen e liderit të opozitës Venezuelase i cili e shpalli veten president i përkohshëm, duke e quajtur këtë një provë “për uzurpimin e pushtetit”. Moska ...
Faqja 1 prej 3123