Si ju shkoi fundjava?

Duke ecur me nje mik apo vrapuar per qejfin tend?

Si gjithmone,hajde dhe ndaj historite e tua te fundjavës këtu -nese ndjehesh triumfues ose i dekurajuar,ne jemi ketu per ty!

Beh, unë kam qenë shumë i zënë që nga debriefi i fundjavës së kaluar, kryesisht duke ndërtuar kantinen time te veres… [mohim: Unë në fakt nuk kam një kantine vere. Ose me të vërtetë ndonjë kantine.]

Të enjten e kaluar në garën time te vrapimit te “club mile” kam fituar një shishe verë. Të shtunën pedalova me biciklete një mik në “parkrun PB” të shtunën e kaluar dhe dje kam fituar ketë alamet prosecco në të majtën time me vendin e tretë në “Harry Miller Hawkes 10”. Çdokush do të mendonte se vrapuesit janë tërësisht të motivuar nga pija alkoolike. Dua të them, sa budalla, apo jo? S’ka dyshim se të gjithë e dimë se jemi të motivuar nga torta? Prapëseprapë, mendoj se ti duhet ta lash atë tortë me diçka …

Ishte një fundjavë e mrekullueshme me diell për vrapim, edhe pse dje 10 milje u ndjene pak si gjatë në vapë. Por cfare garë fantastike është Harry Hawkes 10. Unë kam shkruar më parë per dashurinë time për një garë prej 10 miljesh – distancën e përsosur për vrapues rezistente, nëse më pyesni mua- edhe pse janë me siguri në kthim, ende nuk jane pothuajse aq sa do doja. Harry Hawkes fillon dhe përfundon në fshatin perfekt per kartolinë të Thames Ditton, në gjelbërimin e fshatit. Ju vraponi permes pyjeve, përgjatë lumit, mbi Uren e Kingstonit dhe pastaj Hampton Court. Në fund, ndërsa kthehesh për disa qindra metra të fundit në bar,eshte nje ndeshje kriketi në te bardhë që e luajne në mes. Ishte zhigoloja e Union Jack ne fshat.Eshte pjesërisht idilio rurale, pjesërisht shqetësuese si të jete zene ne gracke në një ëndërr te Nigel Farage. Megjithatë, prosecco eshte prodhuar në Itali …

Garat e mëdha janë të shkëlqyera për atmosferë dhe mbështetje, por mendoj se zemra ime i përket garave si HH10. Për shumicën e saj, unë konkurroj me dy kolege per kompani dhe në fund, vetëm një. Rrugë dhe mendime të qeta të mëngjesit te së dielës, vetëm tingulli i këmbëve tona dhe frymëmarrja për shoqerimin. Nuk e kam pare orën  as dhe një herë, qe është mënyra më e mirë për të vrapuar – edhe pse ishte pak e  bezdisshme kur kuptova se isha vetëm 12 sekonda jashtë kohes time prej 10 milje PB. Edhe pse jam i sinqerte, kjo do të thotë vetëm se PB ime prej 10 milje duhet të jetë pak me e shpejtë … Por kjo do të thotë me te vertet që mund të humbisni në sensacionin e vrapimit, në tingujt e frymëmarrjes dhe peisazhit rreth jush. Dhe kjo është sigurisht mënyra më e mirë për të vrapuar.

Pra, pertej jush. Çfarëdo gare apo ritmi tjeter (ose të dyja) këtë fundjavë? Si gjithmonë, hajdeni dhe ndani tregimet tuaja ketu.