Gjenerali Colin Powell, ish-sekretari i shtetit me ndikim dhe kryetar i Shtabit të Përbashkët që luajti një rol kryesor politik gjatë administratës së Presidentit George W. Bush, vdiq të hënën në moshën 84 vjeç nga komplikimet e lidhura me COVID-19, njoftoi familja.

“Ne kemi humbur një burrë, baba, gjysh dhe një amerikan të mrekullueshëm dhe të dashur,” tha familja e tij në një deklaratë, duke shtuar se ai ishte plotësisht i vaksinuar.

Deklarata vazhdoi: “Ne duam të falënderojmë stafin mjekësor në Qendrën Mjekësore Kombëtare Walter Reed për trajtimin e tij të kujdesshëm.”

Powell, i pari sekretar shteti  me ngjyrë, shërbeu në Kabinetin e Bushit nga 2001-2005, përfshirë gjatë viteve të trazuara pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit. Departamenti i Shtetit e përshkroi Powell republikan, si “një nga mbështetësit kryesorë” të ndërmarrjes së “aksionit të shpejtë ushtarak” kundër al Kaedës. Powell kërkoi bashkëpunim “të menjëhershëm” nga Afganistani dhe Pakistani në përpjekjen e Shteteve të Bashkuara për të gjetur personat përgjegjës për sulmet.

Deri në vitin 2003, kur fokusi i administratës së Bushit ishte zgjeruar në Irak, Powell shtyu inspektorët e Kombeve të Bashkuara për të hetuar pretendimet se Saddam Hussein nëse po prodhonte armë të shkatërrimit në masë. Powell paraqiti inteligjencën në OKB në shkurt 2003 që mbështeti pretendimin e administratës se Iraku kishte armë të shkatërrimit në masë dhe kishte aftësitë për të prodhuar më shumë. Në 2004, megjithatë, Departamenti i Shtetit tha se disa nga inteligjencat që ai paraqiti ishin “të zbuluara si të gabuara”. Powell, megjithatë, sipas Departamentit të Shtetit, mendonte se aksioni ushtarak nuk duhet të fillonte “derisa të krijohej një koalicion i madh aleatësh dhe një plan pushtimi afatgjatë”. Pavarësisht këshillave të tij, administrata lëvizi drejt aksionit ushtarak parandalues kundër Irakut.

Ndërsa shumica e mandatit të tij si sekretar shteti u përqendrua në Afganistan dhe Irak, Departamenti i Shtetit tha se Powell ndoqi fusha të tjera të politikës së jashtme amerikane – përfshirë forcimin e marrëdhënieve dypalëshe me Rusinë dhe Kinën – përfshirë përpjekjet e tij për të menaxhuar tërheqjen e SHBA nga Traktati i Raketave Anti-Ballistike Ruse dhe nënshkrimi i Traktatit të Moskës për Reduktimet Strategjike të Ofensivës në Maj 2002.

Powell gjithashtu bëri thirrje për bashkëpunim ndërkombëtar që Koreja e Veriut dhe Irani të ndalojnë programin e tyre të armëve bërthamore. Nën udhëheqjen e tij, administrata Bush gjithashtu arriti suksesin e mospërhapjes në Libi, kur ra dakord të hiqte dorë nga programi i armëve bërthamore në 2003, sipas Departamentit të Shtetit.

Powell, gjatë kohës së tij në Departamentin e Shtetit, gjithashtu e shtyu administratën Bush të rrisë angazhimin e saj në luftën ndërkombëtare kundër SIDA -s dhe ndihmoi në sigurimin e fondeve shtesë.

Powell lindi në 5 Prill 1937 në Harlem, N.Y. Prindërit e tij ishin emigrantë xhamajkanë dhe e rritën atë në Bronksin e Jugut.

Ai ndoqi City College në Nju Jork, ku filloi shërbimin e tij ushtarak duke u bashkuar me Trupat e Trajnimit të Oficerëve Rezervë (ROTC). Powell u diplomua në krye të klasës së tij me gradën e kolonelit kadet, rangu më i lartë në trupë.

 

Powell shërbeu për 35 vjet në ushtri-duke filluar si toger i dytë në ushtrinë amerikane. Powell ishte një nga 16,000 këshilltarët ushtarakë të dërguar në Vietnamin e Jugut nga Presidenti i atëhershëm John F. Kennedy në 1962.

Atij iu dha ‘Zemra e Purpurtë’, dhe më vonë atë vit, Ylli i Bronzët. Powell shërbeu një turne të dytë të detyrës në Vietnam në 1968 deri në 1969. Ai u plagos në një aksident me helikopter. Megjithë dëmtimet e tij, ai arriti të shpëtojë shokët e tij ushtarë nga një helikopter që digjej dhe iu dha Medalja e Ushtarit.

Në total ai mori 11 dekorata ushtarake, përfshirë Legjionin e Meritës.

Karriera e Powell në politikë filloi gjatë administratës së Nixon, kur ai punoi në Zyrën e Menaxhimit dhe Buxhetit në Shtëpinë e Bardhë. Ai mori MBA nga Universiteti George Washington.

Powell, megjithatë, u kthye në shërbimin ushtarak si një komandant batalioni në Kore dhe u gradua gjeneral brigade, duke komanduar një brigadë të Divizionit 101.

Në administratën e ish -Presidentit Jimmy Carter Powell ishte asistent i Zëvendës Sekretarit të Mbrojtjes dhe Sekretarit të Energjisë. Ai u gradua me gradën Gjeneral Major

Në 1987, Presidenti i atëhershëm Ronald Reagan emëroi Powell të shërbejë si Këshilltar për Sigurinë Kombëtare-një pozicion që ai e mbajti deri në 1989.

 

Powell u emërua Kryetar i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit më 1 Tetor 1989 nga Presidenti i atëhershëm George H.W. Bush, dhe shërbeu në këtë rol deri më 30 shtator 1993. Powell ishte i pari kryetar me ngjyrë i Shefave të Shtabit të Përbashkët dhe oficeri më i ri që ka mbajtur ndonjëherë këtë post. Gjatë kohës së tij në atë post, Powell mbikëqyri 28 kriza, sipas Departamentit të Shtetit, përfshirë Operacionin Stuhia e Shkretëtirës në 1991.

 

Powell dha dorëheqjen nga posti në 1993 dhe themeloi Aleancën e Premtimeve të Amerikës, një organizatë që synonte të ndihmonte fëmijët në rrezik, para se Presidenti i ardhshëm George W. Bush ta emërojë atë për sekretar shteti në dhjetor 2000.