Gruaja më e moshuar në Bolivi, dhe ndoshta edhe në botë, i kaloi të 118- at ditën e Premte, duke mbetur e kthjellët dhe me shëndet të mirë, thanë autoritetit e vendit në Amerikën e Jugut.

Julia Flores ka lindur në vitin 1900 në familjen Quechua në një rajon minierash të Potosit që ndodhet në jug të Bolivisë.

E njohur si ” Nëna Julia”, Flores ce festoi ditëlindjen mes anëtarëve të familjes, miqve dhe autoriteteve lokale nga Sacaba, ku tani jeton në qendër të Bolivisë.

Ajo jeton në një shtëpi me tulla balte me një kopësht të vogël ku mban qen, macje dhe zogj- për të cilët kujdeset mbesa e saj 65 vjeçare, Augustina Verna.

Veritas.com.al/