Dukesha e Kembrixhit nuk mund të marrë pjesë në një shërbim falënderimesh në katedralen e Shën Palit këtë mëngjes ose në një Big Tea garden party në Pallatin Buckingham këtë pasdite

Kate Middleton po vet-izolohet pasi ka rënë në kontakt me dikë me Covid, tha Kensington Palace.

Lartësia e saj nuk po përjeton ndonjë simptomë, por po ndjek të gjitha udhëzimet përkatëse të qeverisë dhe po vet-izolohet në shtëpi.

Dukesha e Kembrixhit është detyruar të izolohet dhe anulojë dy ngjarje sot për të festuar heronjtë e NHS pasi ka rënë në kontakt me dikë që ka rezultuar pozitiv.

Kate, e cila atëherë ka rezultuar negative, u alarmua të Premten pasdite dhe filloi të izolohet.

Do të thotë që ajo nuk mund të marrë pjesë në një shërbim falënderimesh në katedralen e Shën Palit këtë mëngjes ose në një parti Big Tea në kopsht në Pallatin Buckingham këtë pasdite, ajo gjithashtu ishte ftuese së bashku me William.

Dukesha, e cila është 39 vjeç, ka marrë të dy vaksinat dhe javën e kaluar kishte bërë dy teste anësore para se të shikonte Anglinë të mposhtte Gjermaninë të Martën e kaluar në stadiumin Wembley dhe të merrte pjesë në Wimbledon të Premten.

Të dy testet ishin negative.

Kate tani do të duhet të humbasë gjysmëfinalen e rëndësishme të Anglisë në Wembley të Mërkurën në mbrëmje.

Në vizitën e saj në Wimbledon të Premten, Dukesha ndihmoi në përgatitjen e ëmbëlsirave me luleshtrydhe në kuzhine me Shefin Ekzekutiv të Klubit të Tenisit në Angli, Adam Fargin.

Një burim i pallatit tha se ajo ishte “e trishtuar” për humbjen e eventeve sot në 73 vjetorin e NHS.

Si pjesë e punës së saj, Kate testohet dy herë në javë me teste të rrjedhës laterale si pjesë e regjimit të testimit të Familjes Mbretërore.

Kensington Palace said The Duchess followed the rules throughout Wimbledon about when to wear a mask.

Kate kërkohet të izolohet për 10 ditë.

Një zëdhënës shtoi: “Javën e kaluar Dukesha e Kembrixhit ra në kontakt me dikë që më pas ka dalë pozitiv për Covid-19.

“Lartësia e saj Mbretërore nuk po përjeton ndonjë simptomë, por po ndjek të gjitha udhëzimet përkatëse të qeverisë dhe po vet-izolohet në shtëpi.”

Kate bëri vaksinën e saj të parë të koronavirusit të Premten, 28 maj.

Në ate kohë ajo shkroi në Twitter: “Dje kam marrë dozën time të parë të vaksinës COVID-19 në Muzeun Shkencor të Londrës. Unë jam jashtëzakonisht mirënjohëse për të gjithë ata që po luajnë një pjesë në shpërndarjen – faleminderit për gjithçka që po bëni”.

Burri i saj Duka i Kembrixhit Princi William mori dozën e tij të parë një javë më parë pasi zbuloi se ai kishte luftuar pa e kuptuar me virusin në Prill të vitit të kaluar.

Ai u detyrua të vetë-izolohej nga familja e tij ndërsa kishte marrje fryme.

Ndihmësit mbretërorë treguan për frikën e tyre ndërsa simptomat e William u përkeqësuan në mënyrë progresive para diagnozës së tij përfundimtare.

William u testua pozitiv për koronavirus në Prill 2020, por e mbajti sekret sëmundjen e tij.

Sipas raporteve, kjo nuk u zbulua në atë kohë pasi ai nuk dëshironte të shkaktonte alarm dhe duke thënë “kishte gjëra të rëndësishme që po ndodhnin dhe nuk doja të shqetësoja askënd”.

Stafi mbretëror u tha se ishin në panik ndërsa trashëgimtari i fronit filloi të shfaqte simptoma të rëndësishme Covid-19, por ai ishte në gjendje të vazhdonte angazhimet telefonike dhe me video.

VERITAS.COM.AL