Gjeneral Manuel Antonio Noriega, ish lider ushtarak i Panamasë, vdiq në moshën 83 vjeç- sipas njoftimeve zyrtare.

Kohët e fundit, Noriega ndërmori një operacion pasi vuante nga një hemoragji që erdhi pas operacionit në tru.

Noriega ka qenë aleat kyç i Shteteve të Bashkuara, por u u hoiq me forcë kur trupat Amerikane e pushtuan në vitin 1989 dhe më vonë Noriega u burgos në Shtetet e Bashkuara nën akuzën e drogës dhe pastrimit të parave.

Pjesën tjetër të jetës Noriega e kaloi në burgje, i akuzuar në panama për vrasje, korrupsion dhe përvetëësime.

Janarin e këtij viti Noriega u lirua nga burgu pë t’u bërë gati për operacionin në fillim të Marsit, me qëllim që të hiqte një tumor në tru.

Noriega ishte nga një aleat i Shteteve të bashkauar te një i dënuar.

Ai ndërmori një operacion të dytë për shkak të hemoragjisë, por vdiq të Hënën në mbrëmjë- sipas kohës lokale- në spitalin e qytetit  Santo Tomas të Panamsë- njoftoi Sekretari i Shtetit për komunikacionin, Manuel Dominguez.

/Veritas.com.al/