Nga: DEBORAH DANAN

TEL AVIV – Dy kërcimtarë mbështetës të Madonës kanë shfaqur flamujt e Palestinës dhe izraelit në performancën e saj në Eurovision Song Contest në Tel Aviv të shtunën në mbrëmje, duke shkelur rregullat e konkursit për të abstenuar nga politika.

Madonna, e cila mbërriti në Izrael për te kënduar 15 minuta në konkursin, këndoi këngën e saj hit “Like a Prayer” dhe një këngë të re, “Future”, duke shfaqur këngë që përfshinin një thirrje për “Ejani të bëjmë paqe”.

Kërcimtarët, të veshur me një flamur respektivisht palestinez dhe Izraelit, shihen krah për krah.

Sipas Bashkimit Evropian të Transmetimeve, i cili organizoi garën, përfshirja e flamujve Izraelitë dhe Palestinezë në shfaqje nuk ishte miratuar paraprakisht dhe nuk ishte në provat.

“Dy nga kërcimtarët e Madonnës treguan për pak minuta flamujt izraelit dhe palestinez në pjesën e pasme të veshjeve të tyre”, tha një deklaratë nga Unioni.

“Ky element i performancës nuk ishte pjesë e provave të cilat ishin pastruar”, tha Unioni. “Konkursi i Këngës në Eurovizion është një ngjarje jo politike dhe Madonna ishte paralajmëruar për këtë.”

Para performances së saj, Madonna u intervistua nga organizatori i shfaqjes Assi Azar në dhomën e gjelbër. Ajo nxiti konkurrentët të këndonin në kor, “Muzika i bën njerëzit të mblidhen së bashku”, një varg nga kënga e saj.

Përfaqësuesi i Islandës, një grup anti-kapitalist veshur me rroba si skllevër, i quajtur Hatari, ishte zotuar të përdorte skenën e Eurovizionit për të bërë një deklaratë kundër “okupimit të Izraelit” dhe për të rrezuar kapitalizmin global. Në mbrëmje, ata arritën të valëvitin flamuj palestinezë, kur kamera u drejtua mbi ta.

Performanca e Madonnës mori komente të përziera, me disa njerëz që e kritikonin atë se ishte e stonuar. Të tjerë ende talleshin me fashën ne sy si të piratëve, ndërsa në mediat sociale Izraelitët thanë se po i bënte homazhe ish-ministrit të Mbrojtjes Moshe Dayan, i cili mbante një te tille fashë në sy.

Muajin e kaluar, muzikanti Roger Waters i bëri apel Madonës të rishikojë vendimin e saj për të performuar në Eurovizionin e Izraelit, duke thënë se “normalizon okupimin, aparteidin, spastrimin etnik, burgosjen e fëmijëve,masakrimin e protestuesve të paarmatosur”.

Megjithatë, këngëtarja, e cili u shoqërua me një entourage prej rreth 135 personash, përfshirë rapperin KoVu, një kor me 40 këngëtarë dhe 25 kërcimtarë, i tha Reuters se ajo kurrë nuk do të ndalonte të luante muzikë në përshtatje me axhendën politike të dikujt.

Sylvan Adams, filantropisti kanadezo-izraelit, i cili ka mbledhur skedën e rende prej 1.3 milionë dollarësh për ta sjellë Madonën në Izrael, e quajti Waters-in një “idiot”.

“Ai është një idiot. Ai është një idiot me një injorancë serioze rreth historisë, “tha Adams.

Duke folur për Breitbart News ditën që Madonna arriti në Izrael javën e kaluar, Adams predikoi se paraqitja e saj në konkursin e këngës do ta bënte “Eurovizionin më të mirë ndonjëherë”ate te Izraelit.

Madonna ka “magjepsje dhe arritje”, tha Adams për Breitbart News. “Ajo bën lajm, dhe  po ashtu bën edhe Izraeli”.

“Ky kombinim do të na cojë në gazetat më kryesore në SHBA,” shtoi ai.

Duke folur për Channel 12 news, ai gjithashtu tha se ajo kishte mbuluar disa nga kostot e performancës së saj nga xhepi i saj.

“Ajo donte të vinte,” tha ai. “Ajo na njeh, na pëlqen”.

“Është vërtet mirë të kesh miq të tillë.”

VERITAS.COM.AL/