Etiketa: is_tag

Dy afganë në Shëngjin kapen me dokumente të falsifikuara.
Dy shtetas afganë që ishin akomoduar në një hotel në Shëngjin, për të cilët kishte informacione se dispononin dokumente false, janë arrestuar.  Policia njofton se gjatë verifikimeve, dokumentet...
New York Times/ Afganët në Shëngjin: “Shkojmë në plazh, shohim vajza gjysmë të zhveshura. Kjo është parajsa”.
Mbërritja në Shqipëri e një pjese të civilëve afganë të larguar nga frika e hakmarrjes talibane po tërheq vëmendje e mediave ndërkombëtare. Gazeta prestigjioze amerikane “The New York Times” i ...
Intervista për TCH/ Gazetarja e BBC, Yalda Hakim që shpëtoi studentët: ‘Ia kisha borxh vendit tim!’
Përmes fondacionit që mban emrin e saj i shpëtoi këto vajza  nga ferri Afganistanit duke i strehuar në Shqipëri.Prezantuesja e BBC Yalda Hakim nuk e la me kaq.Udhëtoi nga Londra drejt Shëngjin...
2 avionë të tjerë me 182 afganë mbërritën sot në Shqipëri! Shkon në 457 numri i të strehuarve në Tiranë e Durrës!
Në orët e para të mëngjesit mbërritën dy avionë të tjerë me 182 afganë në vendin tonë mes të cilëve edhe fëmijë. Në orën 3.50 mbërriti në aeroportin e Rinasit avioni me 154 pasagjerë, 108 prej të ...
Resorti luksoz ku do të qëndrojnë afganët në Durrës
A2 ka mësuar se emigrantët afganë që mbërritën në orët e para të mëngjesit në Rinas, janë strehuar në një nga resortet më luksoze të zonës së Malit të Robit në Durrës. Sipas burimeve në terren,...
Mbërritën në Shqipëri 121 afganët e parë, reagime nga Rama, Xhaçka dhe ambasadorja Yuri Kim
Kanë mbërritur në Rinas 121 afganët e parë. Top Channel ka mësuar se pak përpara se ata të dilnin nga avioni dhe të shkelnin në tokën shqiptare ka ngjitur shkallët ambasadorja Yuri Kim. 121 a...
Kanë mbërritur pas mesnate në Rinas afganët e parë, i pret Xhaçka dhe Yuri Kim
Shtetasit e parë afganë që do të vinin në Shqipëri, kanë mbërritur në Aeroportin e Rinasit pas mesnate. Janë 121 fëmijë, gra dhe burra të cilat u larguan nga regjimi që është vendosur tashmë në Af...
Asnjë afgan nuk do të hyjë në vendin tonë pa kaluar ‘skanerin’ e sigurisë.
Të gjithë afganët që do të vinë në Shqipëri do të kalojnë në skanerin e SHISH dhe Antiterrorit shqiptarë.  Një burim nga inteligjenca shqiptare i tha gazetarit të  Top Channel Muhamed Veliu, ...
Lajmet për nxjerrjen e studentëve nga konviktet, Rama: Fabrikim i atyre që kanë vulosur ngjarjet më të zeza në vend
Kryeministri Edi Rama e quan fabrikim e shpifje lajmin se studentët janë nxjerrë nga konviktet në Qytetin Studenti për të liruar hapësirat për strehimin e afganëve që do të vijnë në Shqipëri. Rama ...
Rama: ‘Ne nuk harrojmë, kemi qenë dikur si talebanët sot. Evropa e sheh veten në dokumentaret e Netfix!’/BBC
Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për median britanike BBC në lidhje me strehimin e agfanëve në Shqipëri duke theksuar se ne kemi qenë dikur në vendin e tyre. Rama theksoi se Evro...