Etiketa: is_tag

“Shqipëria, në rrugën e duhur”, Gjermania përgëzon Tiranën për impenjimin në Procesin e Berlinit
Ambasadori i Gjermanisë në Shqipëri, Peter Zingraf  mirëpret angazhimin e Kryeministrit Edi Rama për t’u takuar me lideret e rajonit ne kuadër te samitit te radhes se Procesit te Berlinit qe mbahe...
Berisha për ambasadorin britanik: I korruptuar nga Rama për të më shpallur ‘non grata’
Nga Rajmonda Basha Kryetari i demokratëve, Sali berisha në një konferencë për mediat ka hedhur akuza për ambasadorin britanik në Tiranë Alastar King Smith se është shkaktar për sh...
Ambasadori i Britanisë: ‘I zhgënjyer nga lajmet e mediave britanike…’.
Në kuadër të 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Britanisë që kujtohen sot përmes një konferencë ndërkombëtare Akademia e Studimeve Albanologjike (Instituti i Historisë), ...
Ambasadori i Ukrainës në Shqipëri: 816 ukrainas që kanë kaluar kufirin janë këtu
Volodymyr Shukrov, ambasadori i Ukrainës në vend, ka shprehur mirënjohjen ndaj Shqipërisë. Në një intervistë për “Deutsche Welle”, ai ka folur po ashtu për refugjatët ukrainas që kanë ardhur në...
351 shtetas ukrainas janë strehuar në Shqipëri me mbrojtje të përkohshme.
 “351 shtetas nga Ukraina ndodhen tashmë në vendin tonë që pas nisjes së luftës”.  Është kjo shifra e konfirmuar nga ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, i cili zhvilloi një takim me ambasad...
Arrestohet Ambasadori Britanik në Teheran Robert Macaire, lirohet brenda orësh.
( Foto:AFP via Getty Images)/ Nga: VICTORIA FRIEDMAN Ambasadori i Britanisë në Iran, Robert Macaire, u arrestua të Shtunën në Teheran, u arrestua për pak kohë dhe më pas u la i lirë. Gaze...
Ambasadori francez në Tiranë: Shqipërisë nuk i thamë “jo”, ishte “po, por” dhe “po nëse”
“Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë nuk i është thënë “jo” në Bruksel dhe nuk kanë marrë një përgjigje negative për fillimin e negociatave”. Ky është qëndrimi që mban Jean Louis Falconi, ambas...
Evropa pranon ‘dy opozita’- njëra parlamentare dhe tjetra ‘jashtë-parlamentare’.
-Unë përshëndes faktin, që përfaqësues të qeverisë, të opozitës parlamentare dhe asaj jashtëparlamentare...- tha ambasadori i Gjermanisë në Tiranë- Koment/ Ambasadori gjerman, Peter Zingraf ka ...
Një gjerman ‘i ri’ në një situatë të paqartë në Shqipëri. Cili është ambasadori i Gjermanisë?
Gjermania ka qenë shumë prezent në vendin tonë gjatë gjithë zhvillimeve politike të vitit. Aq sa ka dhënë ndihmë vetë Bundestagu dhe qeveria Gjermane, aq janë ngatërruar edhe disa mashtrues të vet...
Ambasadori britanik në SHBA largohet pas komenteve të rrjedhura mbi Trump
  10 korrik (UPI) - Ambasadori britanik, Kim Darroch dha dorëheqjen të mërkurën pas memove të zbuluara qe treguan se ai kritikonte Presidentin Donald Trump si "të pasigurtë" dhe "jokompete...