Etiketa: ballkan

Britania, e shqetësuar për situatën në rajonin tonë; emëron në Ballkan zyrtarin e lartë të NATO-s.
Marshalli i aeronautikës, Sir Stuart Peach, është caktuar si i dërguari i ri i posaçëm britanik në Ballkanin Perëndimor. Kryeministri Boris Johnson e ka kryer këtë emërim, si shprehje e përkush...
Koronavirusi po përhapet shumë shpejt në Ballkan: OBSH jep alarmin
Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi se është veçanërisht e shqetësuar nga situata e Covid 19, në Ballkan dhe në Europën Qendrore, duke e vënë theksin tek fakti që shtrimet në spital në ...
BE BIE NË BALLKAN
Frrok Çupi Dje Parlamenti Evropian u lëshua në gjunjë këtu në Tiranë. Incidenti ndodhi vetëm pak ditë pas lajmit në mediat e Evropës se selia e PE ishte plaçkitur nga disa banditë, asnjë kompju...
Europa rrëmben iniciativën nga Trump në Ballkan pas hapit fals.
Patrick Donahue dhe Jasmina Kuzmanovic/ 10 Korrik 2020 (Bloomberg) - Diplomatët Evropianë kanë levizur për të rikapur inisiativën në një nga frontet më të paprekshme të kontinentit të tyre pas ...
Shtetet e Bashkuara përkrah një Ballkan me lëvizje të lirë mes shtetesh, në Kosovë pritet qeveria e re
Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Matthew Palmer, njëherësh i dërguar i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara shpresoj...
BE njofton ndihmën për Ballkanin për virusin pas kritikave
  Bruksel (AFP) - BE të hënën njoftoi gati 40 milion euro për të ndihmuar vendet e Ballkanit Perëndimor që të merreshin me koronavirusin, pasi Brukseli u vu nën zjarr që nuk ka bërë sa duh...
BE përqendrohet te Ballkani për zgjerimin pas Brexit
    Nga: RAF CASERT/ Associated Press BRUKSEL (AP) - Me një vend më pak nga largimi i Britanisë,ekzekutivi i Bashkimit Evropian propozoi një sistem të ri për shtimin e anëtarëve në një l...
Ballkan a Izrael? Apo njësoj?
  Frrok Çupi/ Marrëveshja e Paqes e presidentit Donald Trump për Lindjen e Mesme (Izrael- Palestinë), ka ngjallur jo vetëm fantazinë politike, por edhe kalkulime reale apo ‘zeher paragjykues’ d...
Situatë eksplozive në Ballkan pas Luftës në Siri
Nga: Giovanni Giacalone Shpërthimi i luftës në Siri në 2011 ka çuar në pasoja të konsiderueshme në Ballkanin Perëndimor, si në lidhje me rritjen e radikalizmit islamik, ashtu edhe në lidhje me ...
I dërguari amerikan e quan vendimin e BE për Ballkanin “gabim historik”
AP/ 4 Nentor 2019 BEOGRAD, Serbi (AP) - Një i dërguar i SHBA për Ballkanin Perëndimor të hënën përshkroi vendimin e Bashkimit Evropian për të mos filluar bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë ...
Faqja 1 prej 41234