Etiketa: is_tag

“Lufta mund të ndodhë, nuk duhet të luajmë me zjarrin”, Rama: Ka një rrezik të qartë dhe real për Ballkanin Perëndimor
Kryeministri Edi Rama tha se në Ballkanin Perëndimor ka një rrezik real nga agresioni rus. Kreu i qeverisë nënvizoi në një konferencë të përbashkët me presidentin Volodymyr Zelensky në samitin ...
Kreu i NATO-s paralajmëron: Situata në Ballkan është e brishtë, ka potencial për tensione në Kosovë e Bosnje
Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Atalintike, Jens Stoltenberg teksa ka mikpritur sot në selinë e NATO-s në Bruksel, kryeministrin e Malit të Zi, Milojko Spajiç , ka folur për sigurinë e rajonit...
Rama dy ditë në pesë kryeqytete ballkanike. Publikohet agjenda
Kryeministri Edi Rama do të nisë sot turin ballkanik, ku do të zhvillojë takime në Shkup, Prishtinë, Beograd, Sarajevë dhe Podgoricë. Ndalesën e parë kreu i qeverisë do ta ketë në Maqedoninë e Ver...
Kancelari gjerman: ‘Europa është e plotë vetëm me Ballkanin Perëndimor’. Nis samiti i procesit të Berlinit.
Sot, pak më parë, ka nisur Samiti i Procesit të Berlinit. Kancelari gjerman Olaf Scholz është shprehur se Europa është e plotë vetëm me Ballkanin Perëndimor dhe se procesi i Berlinit do të nxisë i...
Parlamentit Gjerman mbështet integrimin e Shqipërisë në BE pa të drejtë vote
(I dërguari i Parlamentit Gjerman për Ballkanin Perëndimor, Adis Ahmetovic) Gjermania mbështet integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian pa të drejtë vote dhe vetoje. Në një konferencë për ...
Edhe ‘skeptiku’ holandez Rutte: ‘Penalizimi i Maqedonisë dhe Shqipërisë, i padrejtë!’
Gjatë Samitit Evropian në Bruksel, kryeministri holandez Mark Rutte shprehu shqetësimin për bllokadën bullgare ndaj Maqedonisë dhe rrjedhimisht ndaj Shqipërisë. Ai theksoi se po bëhen përpjekje...
Lavrov nuk mundi të udhëtojë në Serbi/ Ana Brnabiç: ‘Situata, jashtëzakonisht e komplikuar!’
Bullgaria, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut i refuzojnë avionit qeveritar rus kalimin në hapësirën e tyre ajrore, për këtë arsye ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov nuk mund të zhvillojë vizitën...
Zyrtari rus kërcënon Ballkanin me sulm bërthamor pasi Lavrov anulon vizitën
Anulimi i vizitës dy ditore të shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov në Serbi e ka acaruar Rusinë. Shefi i Agjencisë Hapësinore të Rusisë, Dimitri Rogozin tha se Mali i Zi, Bullgaria, Maqedoni...
Rusia tërbohet me vendet e Ballkanit që bllokuan Lavrovin, kërcënon me raketa
Lajmi se Bullgaria, Maqedonia e Veriut, Rumania dhe Mali i Zi kanë ndaluar fluturimin e avionit të ministrit të Jashtëm rus në Serbi ka tronditur Moskën. Mediat në Beograd raportojnë se ndërsa BE...
Edhe pse ka luftë në Ukrainë, vëmendja e BE për zgjerim fokusohet mbi Ballkanin
 Pushtimi rus i Ukrainës ka vënë në mënyrë të papritur çështjen e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE) në qendër të vëmendjes. Por, këtë herë, me një ndryshim. Susi Dennison, anëtarj...