Etiketa: is_tag

Armë bërthamore në Bjellorusi: Kina i del kundër Moskës mike.
Kina është shprehur kundër vendosjes së armëve bërthamore taktike në Minsk. Zëdhënësja e ministrisë së Jashtme, Mao Ning, bëri thirrje që të gjitha palët të fokusohen te përpjekjet diplomatike...
ALARM I KUQ/ Bjellorusia planifikon ‘pushtim të drejtpërdrejtë’ të Ukrainës për të ndihmuar forcat e Putinit
-Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës i beri thirrje drejtpërdrejt presidentin bjellorus Alexander Lukashenko, një aleat i ngushtë i Presidentit rus Vladimir Putin- Zyrtarët ukrainas paralajmëruan ...
Provokim nga Rusia: Sulmon Bjellorusinë si shkak për ta nxitur kundër Ukrainës
Forcat ajrore të Ukrainës kanë theksuar se ata kanë parë një aeroplan lufarak rus duke sulmuar një bazë të Bjellorusisë afër kufirit me Ukrainën, në atë që dyshohet të jetë një ‘provokim’, shkruan...
Lukashenko: Bjellorusia nuk ka plane t’i bashkohet Rusisë në pushtimin e Ukrainës
“Bjellorusia nuk ka plane t’i bashkohet operacionit ushtarak të Rusisë në Ukrainë”. Kështu ka deklaruar presidenti bjellorus, Alexander Lukashenko, për agjencinë e lajmeve  Belta. Ai m...
A do të ketë bisedime? Delegacioni rus dhe delegacioni ukrainas do takohen në zonën e lumit Pripyat
Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, deklaroi se është dakordësuar me delegacionin rus që të takohen pranë lumit Pripyat. Ky njoftim erdhi pas bisedës me kreun e Bjellorusisë Alexander Lu...
Protestat e Bjellorusisë: Maria Kolesnikova ‘merret peng nga disa burra të maskuar’
(Akoma nuk ka ndonjë konfirmim mbi vendndodhjen e  Maria Kolesnikova)/ Burra të maskuar të paidentifikuar kanë arrestuar një figurë kryesore të opozitës në Bjellorusi, sipas mediave lokale. ...
Protestat masive në Bjellorusi mbajnë Lukashenkon nën presion
Dhjetëra mijëra qytetare kanë dalë përsëri në rrugë në Bjellorusi, duke u përballur me policinë  për të protestuar kundër Presidentit Alexander Lukashenko. Një prani e madhe e policisë rrethoi ...
Macron propozon ndërmjetësimin BE-Rusi në Bjellorusi: Gati të mbështesim bjellorusët veçanërisht me OSBE-në
Presidenti francez Emmanuel Macron ka propozuar që Brukseli dhe Moska të mund të ndihmojnë në zgjidhjen e krizës politike në Bjellorusi. Ai zhvilloi bisedime me kancelaren gjermane Angela Merk...
Putin mbështet ndërhyrjen e OSBE-së në Bjellorusi. Rama telefonatë me Lavrov.
Teksa situata politike në Bjellorusi vijon të jetë e tensionuar Kryeministri, Edi Rama ka zhvilluar së fundmi në cilësinë e kreut të OSBE-së, një bisedë telefonike rreth 30 minuta me ministrin...
Kriza politike në Bjellorusi/ Mike Pompeo mbështet iniciativën e Ramës për të lehtësuar dialogun mes palëve
Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo ka mbështetur iniciativën e kryeministrit Edi Rama për të takuar palët politike në Bjellorusi për sa i përket konflikti të zhvilluar javët e fundit. Në...