Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës i beri thirrje drejtpërdrejt presidentin bjellorus Alexander Lukashenko, një aleat i ngushtë i Presidentit rus Vladimir Putin-

Zyrtarët ukrainas paralajmëruan të dielën se ushtria bjelloruse po përgatitej të pushtonte Ukrainen në fillim të javës së pestë që kurse forcat e presidentit rus Vladimir Putin zbritën për herë të parë në Ukrainë muajin e kaluar.

Në një deklaratë të shpërndarë në Facebook, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se kishte shenja që deshmojne se forcat e armatosura të Republikës së Bjellorusisë po përgatiteshin për një “pushtim të drejtpërdrejtë” të territorit ukrainas.

Bjellorusia kufizohet me Ukrainën në veri dhe raportohet se përdorej si një zonë skenike për forcat ruse.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës lëshoi një paralajmërim të ashpër për presidentin bjellorus, Alexander Lukashenko

“Përfshirja e drejtpërdrejtë e trupave bjelloruse në agresionin e armatosur rus kundër Ukrainës, në kundërshtim me vullnetin e ushtrisë dhe shumicës dërrmuese të popullit bjellorus, do të jetë një gabim fatal i Aleksandër Lukashenkos”, thuhet në deklaratë për aleatin e ngushtë të Putinit.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës vlerësoi se niveli i kërcënimit ishte i lartë për “një ofensivë nga Republika e Bjellorusisë në drejtimin Volyn”, sipas gazetës ukrainase në internet Pravda.
Kjo vjen pasi Lukashenko kohët e fundit u ankua për rënien e Bashkimit Sovjetik dhe fajësoi për konfliktet në Ukrainë dhe gjetkë “monopolizimin e planetit tonë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, sipas Reuters. Në një intervistë në kanalin televiziv japonez TBS, Lukashenko e përshkroi gjithashtu Putinin si mik dhe e mbrojti atë kundër liderëve perëndimorë që vënë në dyshim aftësinë e tij mendore dhe fizike.

“Ai dhe unë nuk jemi takuar vetëm si kryetarë shtetesh, ne jemi në marrëdhënie miqësore,” tha Lukashenko për Putinin. “Unë jam absolutisht i besuari i tij personal për të gjitha detajet e tij, për aq sa është e mundur, si shtetërore ashtu edhe personale.”

“Putini është absolutisht në formë, ai është në formë më të mirë se kurrë”, vazhdoi ai. “Ky është një person plotësisht i shëndoshë, i shëndetshëm, fizikisht i shëndetshëm – ai është një atlet. Siç thonë këtu – ai do të ftohet në të gjitha funeralet tona.”

Në një shkëputje nga izolimi në javët e fundit, Putin të premten mbajti një tubim pro-luftës në Moskë duke shënuar përvjetorin e tetë të aneksimit të Krimesë nga Moska. Ngjarjet erdhën pasi pushtimi i Ukrainës ka çuar në humbje më të rënda se sa pritej ruse në fushën e betejës dhe një sundim gjithnjë e më autoritar në Rusi.

Mes raporteve për moral të ulët në radhët ruse, zyrtarët ukrainas të mbrojtjes pretenduan të dielën se kishin marrë dokumente që tregojnë se Rusia ka urdhëruar dislokimin e kadetëve të rinj në Ukrainë.

Putini u ka thënë vazhdimisht njerëzve të tij se ushtria nuk po përdor kadetë, por fotot e dokumenteve të postuara në internet tregojnë se ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu ka nënshkruar një urdhër për të kundërtën. Dislokimi do të shohë kadetët Yunarmia të moshës 17 dhe 18 vjeç të shtyrë në vijat e para në Ukrainë