Etiketa: is_tag

Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshjen për dokumentet kufitare
“Në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, Serbia është pajtuar që të heqë dokumentet për hyrje-daljet për qytetarët me letërnjoftime të Kosovës dhe Kosova është pajtuar që të ...
Borell fton në darkë liderët e Ballkanit Perëndimor, nga Kosova nuk merr pjesë Kurti
Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell, ka organizuar një darkë me liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel të marten, ka thënë zëdhënësi i BE-...
Borell: ‘Vendet e varfëra do të preken më shumë nga rritja e çmimeve’
 “Sot Shqipëria e ka treguar qartë se është një nga partneret më të besueshme të BE-së dhe jo vetëm por edhe më tej”.  Kështu ka deklaruar përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep...
Rama me Borell/ “Mos e lini Ballkanin Perëndimor jashtë, siç e latë me skemën e vaksinave”
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në deklaratën e përbashkët për mediat me përfaqësuesin e lartë të BE-së, Josep Borrell, ka folur edhe një herë për zhgënjimin e mos...
Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, gati për Konferencën Ndërqeveritare: Josep Borell
Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borell, pak para takimit të ministrave të Jashtëm të Unionit, ka theksuar sërish se, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria i kanë kryer detyrat për mbaj...
“Evropa duhet të zhvillojë oreks për pushtetin”, thotë Borrell i BE-së.
Të ndarë mbi çështjet nga Libia te Venezuela, Bashkimi Evropian nuk po arrin të flasë me një zë sepse hartimi i politikave të tij kërkon konsensus midis anëtarëve të tij. Kjo është pamja e Shef...