Etiketa: is_tag

Policia belge dhe gjermane bastisin zyrat e Partisë Popullore Evropiane në Bruksel
Policia belge e gjermane bastisin zyrat e Partisë Popullore Evropiane të qendrës së djathtë (EPP) në Bruksel të martën në mëngjes. EPP është grupimi më i madh politik në Parlamentin Evropian, d...
S’ka marrëveshje Kosovë-Serbi në Bruksel, takimi i radhës më 18 mars
Ka përfunduar pa marrëveshje takimi në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Takimi u ndërmjetësua nga shefi i politikës së jashtme të Bashkim...
Takimi Vucic- Kurti: Borrel “ S’ka marrëveshje, por as dorëzim!”
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borell, ka folur pas takimit me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, dhe presidentin serb, Aleksandër Vuçiç, ta...
Bruksel/ Përfundon rundi i parë i takimit Kurti – Vuçiç, takim tjetër gjatë ditës
Në Bruksel ka përfunduar rundi i parë i takimit trepalësh midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Siç ...
SHBA: Nga bisedimet Vuçiç- Kurti sot presim ‘hapa para, jo prapa’.
Nga DRENI HIMBEQA Për Departamentin e Shtetit Amerikan, prioriteti absolut është arritja e një suksesi në dialogun e Brukselit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Kështu të paktën ka bërë ...
Historike/ Shqipëria çel negociatat! BE: Me Tiranën bëhemi më të plotë! Rama: Evropa fati ynë!
16 vite nga firmosja e marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit, ku nisi rrugëtimin drejt Bashkimit Europian, 8 vite nga marrja e statusit të vendit kandidat dhe disa vite pritje, ndonjëherë edhe pa me...
Erdhi dita: Mbahet Konferenca e parë Ndërqeveritare! Borrel: ‘Shqipëria, edhe jeton edhe sulmohet si pjesë e këtij Perëndimi!’n
Është mbajtur zyrtarisht Konferenca e parë Ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian, duke nisur kështu rrugëtimin e Tiranës zyrtare në procesin e negociatave, me qëllim f...
Hapi i fundit drejt BE, Rama: Faleminderit popullit shqiptar, kurrë nuk u dorëzua!
Kryeministri Edi Rama ka marrë fjalën në konferencën e përbashkët në Brukesel. Kreu i Qeverisë shqiptare nuk harroi të shprehë mirënjohjen ndaj ish-kancelares gjermane Angela Merkel e cila sot fes...
Von der Leyen: “I dashur Edi, urime për hapjen e negociatave. Ky është suksesi juaj!’
Presidentja e Komisionit Europian, Usrsula Von Der Leyen, në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama dhe homologun e tij mqedonas, Dimitar Kovacevski, e cilësoi një moment h...
Sot ditë historike/ Hapen negociatat Shqipëri – BE, Rama në Bruksel: Ja dy kapitujt e parë…
Sot, 19 korrik 2022, është një ditë e shënuar e historisë së Shqipërisë e cila hedh një hap të sigurt drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian. Delegacioni shqiptar i përbërë nga 25 anëtarë që ...