Etiketa: is_tag

“Nuk takoj Berishën ka akuza të rënda”/ Krichbaum: SPAK duhet mbështetur! Imuniteti nuk mbron deputetin, por punën e parlamentit
Zëdhënës i Çështjeve Europiane të Grupit Parlamentar CDU/CSU në Bundestag dhe anëtar i Asamblesë Politike të Partisë Popullore Europiane, Gunther Krichbaum ndodhet në Tiranë, ku ndër të tjera kome...
CDU e Gjermanisë nuk njeh Berishën si kryetar! Alibeaj dhe Bardhi vizitë në Berlin: PD nuk kthehet pas
Kreu i Grupit Parlamentar i PD-së, Enkelejd Alibeaj dhe deputeti demokrat, Gazment Bardhi kanë zhvilluar vizitë zyrtare në Berlin, ku kanë takuar deputetin e CDU/CSU të Bundestagut gjerman, Gunthe...
Zgjedhjet në Gjermani/ Exit Polli i dytë nxjerr të parën partinë e Merkelit
Pas përfundimit të procesit të votimeve në Gjermani, mediat kanë publikuar exitpollet e para agjencia e lajmeve ARD e nxorri në një barazim mes dy partive, qendra e majtë e Olaf Scholz dhe qendra ...
CDU zgjedh liderin e ardhshëm, besniku i Merkelit, Armin Laschet, vihet në krye.
Armin Laschet, i njohur si besniku i Merkelit fitoi garën për kryetar të partisë konservatore, CDU. Me 59 vjeçarin Laschet, CDU-ja pritet të vazhdojë kursin e qendrës. Armin Laschet arriti në r...
Konkurrenti Gjerman për lidershipin e CDU-së Merz ka koronavirus
Andreas Rinke, Reuters Mars 17, 2020 BERLIN (Reuters) - Friedrich Merz, një nga kandidatët më të predispozuar për të marrë përsipër udhëheqjen e Kristian Demokratëve konservatorë (CDU),të Kance...
Delfini i Merkel heq dorë
  Federico Giuliani Ishte konsideruar trashëgimtare e Angela Merkel. Për median, ishte personi që do mund ta kishte drejtuar Gjermaninë drejt një epokë të re, si dhe udhëheqësja ideale nga ...
TERMET NË CDU
-Drejtuesja e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer, heq dorë nga kandidatura për kancelare si edhe nga posti i kryetares së CDU-së-.   Drejtuesja e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer, heq...
CDU-CSU: Rruga drejt BE-së mbetet e hapur
“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të vijojnë me reformat” Pavarësisht vendimit negativ që Këshilli Europian mori për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Gjermania, një ndër vendet lobuese pro ç...
A DO TË NDËRMEJTËSOJNË GJERMANËT PËR ZGJIDHJEN E KRIZËS? PD PRET EVITIMIN E AMERIKANËVE
Koment/ Bundestagu Gjerman duket më i gatshmi për momentin në marrjen e rolit të negociatorit për zgjidhjen e krizës politike në Shqipëri. Prej të hënës ndodhet në Tiranë Katja Leikert nënkr...
Don Kishoti Martin.
(FOTO: Martin Henze dhe Lulzim Basha)/ Kolë Gjoka, deputet në Bundestagun e Gjermanisë/ Lobist i dështuar dhe këshilltar i askujt. Kush jua solli këtë “dhuratë“ nuk po kuptoj ??? Konra...