Etiketa: is_tag

Rama, për herë të parë thotë se zyrtarët e lartë që abuzuan, ‘do të përgjigjen para Drejtësisë për pasurinë’ duke u nisur që nga Lalzi
Kryeministri Edi Rama, në konferencën e fundvitit me gazetarët fjalën e tij e nisi me bilancin për sistemin e drejtësisë, për të cilin tha se duhet durim pasi nuk ka arritur ende në pikën e reagim...
Ambasadore Kim shtron pyetjen: ‘Pse asnjë gjyqtar a prokuror që u shkarkua nga Vettingu s’është dënuar?’
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim, i bën thirrje drejtësisë shqiptare që të hetojë korrupsionin gjyqësor. Përmes një mesazhi në “Twitter”, teksa shpërndan dekl...
Të gjithë ‘vrapojnë’ në orët e fundit, shkon rreth 500 numri i aplikuesve për hetues në ‘FBI-në shqiptare’
Mesnata e ditës së sotme mbyll aplikimet për hetues në Byronë Kombëtare të Hetimit apo siç është quajtur ndryshe FBI-ja shqiptare, shumë aplikues kanë nxituar për tu bërë pjesë e kësaj strukture, ...
Mesazhi i Yuri Kim: Mos u dorëzoni para atyre që dëshirojnë që drejtësia të mos vijë kurrë
Yuri Kim, Ambasadore e Shteteteve te Bashkuara, ka reaguar sërish sa i takon implementimit të Reformës në Drejtësi dhe zgjidhjet që ajo duhet të marrë. Duke iu referuar fjalës së ministres së D...
Shtetet e Bashkuara mbështet ‘çlirimin’e vendit nga mafia dhe krimi: ‘Çështjet e rëndësishme të mos i ikin Drejtësisë’.
Ambasada e SHBA-së del sërish në mbështetje të SPAK dhe drejtësisë së re. Një mesazh i fortë, ku SHBA thekson se ka ardhur koha që SPAK të lejohet të bëjë punën e saj pavarësisht kush është i ...
SPAK zgjedh nesër kreun e ‘FBI’, dmth., Byrosë Kombëtare të Hetimit.
Mes këtyre 4 kandiatëve që shfaqen ne foto, nesër do të zgjidhet kreu i Byrosë Kombëtare të Hetimit. 4 vite pas miratimit të reformës në drejtësi, procesi për kreun e ‘FBI-së shqiptare’ finalizohe...
Ambasada e SHBA publikon pamjet nga salla e re e gjyqit: Po trajtojmë gjyqtarët për Reformën në Drejtësi
Ambasada e SHBA-së në Shqipëri publikon pamje nga salla e re e gjyqit në vendin tonë, e financuar nga USAID, duke u shprehur se reformat e suksesshme në drejtësi mbështeten te gjyqtarët e rinj. ...
SPAK “djeg” Luan Dacin, gjyqtari mashtroi institucionet e drejtësisë.
Nga hetimet, organet e Vettingut kanë pësuar një tjetër goditje. Gjyqtari i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Luan Daci, është pezulluar nga detyra. Ai akuzohet për “falsifikim dokumentesh”. Në njo...
KLP Kuvendit: Larg duart dhe ‘laj duart’ me prokurorët. Viti 2020 hedh prangat e para.
Kreu i KLP-së, Gent Ibrahimi kërkoi nga Kuvendi që të ‘lajë duart’ duke miratuar ngritjen e pagave për prokurorët e SPAK-ut. Një kërkesë ai e kishte edhe për pensionet suplementare, kur tha se ...
Yuri Kim: Fajtori nuk duhet të shpëtojë dhe i pafajshmi nuk duhet të vuajë!
Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim është shprehur se viti 2020 do të jetë një vit i madh për rrugën e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Yuri Kim u ka bërë...